Lihtne nipp: just see on kiirtee pingete leevendamiseks ja õnnehormooni vabastamiseks

Miks on peamassaaž hea ja mis juhtub kehaga, kui pead (ka kaela ning õlgasid) muditakse?Foto: Shutterstock

Kes on nautinud õppinud massööri või ka kaaslase tehtud peamassaaži, teab, et see lõõgastab parimal võimalikul moel. 

Miks see nii hea on ja mis juhtub kehaga, kui pead (ka kaela ning õlgasid) muditakse? Kas lisaks lihtsalt lõõgastusele on peamassaažist veel mingit kasu? Võib see mõjutada näiteks peanaha seisukorda ja soodustada juuksekasvu? Ning missugused on soovitused hea peamassaaži tegemiseks?

Kas peanaha masseerimine soodustab  juuste kasvu?

Väide, et peanaha masseerimine soodustab juuksekasvu, paneb paljud kulmu kergitama. Tegelikult kinnitavad uuringud ja juuksehoolduseksperdid aga, et just nii see on – kes soovib, et juustekasvu järele aidata, peaksid peanahka regulaarselt masseerima.

Ilusad ja tugevad juuksed on sageli neil, kes söövad tervislikult, kellel on hea vereringe ning terve ja elastne peanahk. Lihaspinged võivad sageli pärssida verevoolu peapiirkonda, regulaarne pea- ja ka kaela ning õlamassaaž aga soodustab verevoolu pea piirkonnas. See omakorda toob juustele lisahapnikku ja tervislikke toitaineid. 

Ühe 2016. aastal tehtud uuringu käigus sai hulk mehi igapäevast neljaminutilise peanaha massaaži ning uuringutulemustest selgus, et perioodi lõppedes olid uuringusse kaasatud meeste juuksed varasemast paksemad. 2019. aastal tehtud uuring aga kinnitas, et umbes 300 osalejast, kes järgisid ettekirjutatud massaažirežiimi, peaaegu 70% andis teada juuste tihenemisest uuringu lõppedes.

Lisaks juuste kasvu soodustamisele aitab regulaarne peanaha massaaž eemaldada peanahalt surnud naharakud, vähendab rasu eritumist ja pärsib seega kõõma teket.

Alandab vererõhku ja vähendab stressi

Peamassaaž on kasulik kindlasti ka neile, kellele juuste tihedus ja kasv muret ei valmista. Sellest on kindla peale kasu siis, kui vaevab stress – pea- ning kaela- ja õlavöötme massaaž pakub lõõgastust, vähendab stressi ja toob meeltesse rahu.

2016. aastal tehtud uuringus leiti, et 15–25-minutilisel peamassaaž pärssis stressihormoonide teket ja alandas naissoost osalejate südame löögisagedust ning vererõhku.

See tähendab, et peamassaaž võib aidata reguleerida närvisüsteemi toimimist. Kui närvisüsteem toimib hästi, suudab organism omakorda tulla paremini toime haiguste ja pingega.

Vähendab lihaspingeid

Kerge surve avaldamine peale ja oimukohtadele ringjate liigutustega võib aidata leevendada lihaspingeid ja peavalu.

Väide, et “peanahk on pingul”, võib tunduda veider, kuid tegelikult võib juhtuda, et stressi või halva kehahoiaku tõttu tekib ülepinge juuksepiiri ning kõrvade ja kaela taha. Peamassaaž võib peanahka pehmendada ja pinges piirkondi lõdvestada, parandada pea verevarustust ja leevendada või ära võtta pingest tekkinud peavalu. Palju tervislikum alternatiiv aspiriinile või ibuprofeenile – kas pole?

Soovid mõnusamat meeleolu? Luba ennast mudida!

Võtame seega eelneva kokku – pea mudimine vabastab oksütotsiini ehk “õnnehormooni”, mis parandab meeleolu ja tekitab õnnetunnet ja lõdvestab.  

Ajakirjas International Journal of Neuroscience avaldatud uuring näitas, et massaaž aitab suurendada n-ö hea enesetunde hormoonide ehk serotoniini ja dopamiini teket organismis. Serotoniini tase tõusis pärast massaažiseanssi organismis keskmiselt 28% ja dopamiini tase keskmiselt 31%. Lisaks langes stressihormooni kortisooli tase pärast massaaži organismis lausa 31%.

Seega – kes soovib paremat tervist ja mõnusamat meeleolu, sel on soovitatav külastada massööri (massaažikabinettide kontaktid leiad Stebby veebilehelt SIIT) või paluda end mudida mõnel lähedasel. 

Üle 9000 võimaluse oma tervise kontrollimiseks ja heaolu parandamiseks leiad Stebby veebilehelt SIIT.

Kuidas kodus pead masseerida?

Kas kodus peamassaaži teha on keeruline? Tegelikult sugugi mitte!

 • Pikemate juustega “patsiendi” puhul alusta sellest, et kammid ta juuksed läbi nii, et pähe ei jääks ühtki pusa.
 • Palu masseeritaval mugavalt istuda ja silmad kinni panna. 
 • Toeta sõrmed kaaslase silmade kõrgusele oimukohtadele ning tee sõrmedega oimukohtadel väikeseid ringjaid liigutusi.
 • Tee mõlema käe sõrmeotstega peas ringjaid liigutusi, justkui peseksid pead. 
 • Toeta ühe käega kaaslase otsaesist (nii vähendad survet tema kaelalihastele), teise käe sõrmeotsad aseta tema otsaette juustepiirile ning liiguta kätt peanahale kerget survet avaldades pea esiosast kukla poole kuni kaelani ja seejärel tagasi.
 • Pane sõrmeotsad kaaslase mõlemale oimukohale ja liiguta käsi kerge survega üles pealaele kokku, seejärel too need taas oimukohale ja korda liigutust.
 • Võta kaaslase juuksejuurte lähedalt kinni ja sikuta / “tutista” hellalt. 
 • Ära unusta kõrvu! Mudi mõlemat kõrva, alustades kõrvalestast suunaga alt üles liikudes ning kõrva tippu jõudes sikuta kõrvu õrnalt ülespoole.
 • Lõpeta massaaž silitades pead kergelt suunaga eestpoolt kaelani.

Tasub teada, et peamassaaži ei tohi teha järgmistel juhtudel:

 • kui peas on värske haav, põletik või peatrauma,
 • kui on palavik,
 • kui tarbitud on alkoholi. 

Vaata videost, kuidas teha endale ise kiire peamassaaž, mis tagab mõnusama olemise.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.