Stress, peavalu, paistes jalad, kõhukinnisus … See lihtne harjutus leevendab kõiki neid hädasid

Oled väsinud, stressis, pea valutab, jalad tuikavad, kõht kipub kinni olema – see passiivne poos ei nõua jõudu ega tohutut painduvust, aga tulemused on hämmastavad.Foto: Shutterstock

Jalad on pikast seismisest või kõndimisest paistes ja väsinud? Stress, väsimus, peavalu ja kõhukinnisus vaevavad? Kõigile neile hädadele võib leevendust pakkuda ühe väga lihtsa harjutuse praktiseerimine. Loe ja proovi järele!

Lõõgastab keha ja meeli ning turgutab vereringet

Keha ja meeli lõõgastav ning pingeid vähendav joogaharjutus, millest on abi erinevate murede ja seisundite puhul, on Viparita Karani ehk maakeeli öeldes — pane jalad seinale. Jalad-seinal-poosi peamised eelised on:

  • sügav lõõgastus,
  • stressi leevendamine ja meelte rahustamine,
  • põlvevalu vähendamine,
  • kaelapiirkonna pinge leevendamine,
  • väsinud jalgade turgutamine,
  • jalakrampide leevendamine,
  • seljavalude vähendamine,
  • vereringe parandamine,
  • soolte töö soodustamine.

Milles on asja uba?

Viparita Karani (loe täpsemalt siit) saladus on tegelikult äärmiselt lihtne. Kui oled terve päeva seisnud või istunud, võivad jalad tursuda, sest veri ei ringle kehas piisavalt tõhusalt. Päeva jooksul kogunenud pinged ja sundasendis olemine võivad tekitada stressi, peavalu, pingeid kaelas … Jalgade üleval hoidmine aitab ebamugavustunnet vähendada, sest paneb vereringe taas agaramalt tööle. 

Uuringud on tõestanud, et jooga üleüldiselt avaldab lõõgastavat mõju nii kehale kui ka meeltele (vaata näiteks uuringut siit) ja nõnda soodustab ka lihtne jalgade seinal hoidmine lõõgastumist. Seega ei ole joogaga alustamine üldse nii raske ja keeruline ning sobib paljudele, kuna ei nõua sinult eraldi ettevalmistust ega ruumi. Kui suudad samal ajal veel sügavalt hingata ja pea mõtetest tühjaks saada, on kasu sellest lihtsast harjutusest veelgi suurem.

Sageli kiputakse arvama, et jooga nõuab paindlikkust ja pingutust, tegelikult ei ole see nii ja jalad-seinale-poos on suurepärane tõestus sellest. Tegemist on n-ö passiivse poosiga, mis jõudu ei nõua, aga tulemused on hämmastavad. Harjutust võib teha nii hommikuseks äratuseks kui ka enne magamaminekut hetkeliseks mediteerimiseks ja une soodustamiseks.

Kasu on juba sellest, kui hoida jalgu üleval viis minutit korraga. Missugust kasu saad, kui hoiad jalgu üleval lausa 20 minutit päevas, vaata videost siit.

Kuidas harjutust õigesti ja tõhusalt teha näed siit.

Viparita Karanil on mitmesuguseid variatsioone, nii kergemaid kui ka pisut raskemaid. Kui soovid kehale veelgi suuremat kasu saada või peas tiirlevaid mõtteid rohkem rahustada, konsulteeri joogatreeneriga. Joogaõpetajate kontaktid leiad Stebby keskkonnast siit. 

Kõigile ei sobi!

Nagu paljudel teistel võimlemisharjutustel või spordialadel on ka jalgade seinale tõstmine teatud seisundite puhul riskantne. Seda joogapoosi peaks vältima järgmistel juhtudel.

Glaukoom — harjutus suurendab silmasisest rõhku ning on seetõttu glaukoomiga inimestele ohtlik. 

Seisundid, mis põhjustavad vedelikupeetust (nt südame-, neeru- ja maksapuudulikkus või tsirroos) — harjutus koormab vereringet ning see suurendab südame koormust ja võib olla ohtlik. 

Kõrge vererõhk — jalgade seinale panemine võib vererõhku veelgi tõsta. Küll aga võib harjutust teha arsti loal juhul, kui vererõhk on hoitud ravimite abil kontrolli all. 

Kui vajad arsti konsultatsiooni, saad terviseuuringuteks sobiliku koha valida Stebby keskkonnas SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.