Aktiivsus- ja tähelepanuhäirest ehk ATH-st, mis mõjutab keskendumist, organiseerimisvõimet ja igapäevaseid toiminguid, on viimasel ajal räägitud üsna palju. Sageli seostuvad sellega pigem negatiivsed ja sildistavad stereotüübid nagu paha laps, lapsesuu, kärsitu tüüp jne. Lisaks sellisele lähenemisviisile võib ATH-d vaadelda aga ka sootuks teistsuguse nurga alt. Paljud ATH-ga inimesed on õppinud sellega koos elama ning veel enam – nad on loonud endale elu, kus oskavad ATH-ga kaasnevaid mitmeski mõttes unikaalseid omadusi kasutada tõelise supervõimena.
Just sel teemal – kas ATH võib olla supervõime – arutlevad Tervisetarga podcastis psühhiaater Anne Kleinberg ning Toompargi Vaimse Tervise Keskuse psühhiaater Margus Lõoke.
Kirega “kastist välja”
Sageli suudavad ATH-ga inimesed mõelda “kastist välja”. Oskus näha probleeme ja võimalusi mitmest erinevast vaatenurgast on omadus, mida paljud loomevaldkonnas töötavad inimesed peavad hindamatuks. Sellised maailmakuulsad mõtlejad nagu Albert Einstein ja Richard Branson on rääkinud sellest, kuidas nende “teistsugune mõtlemine” aitas neil edu saavutada.
Kuigi ATH-d seostatakse tihti tähelepanu hajumisega, on ATH-ga inimestel teinegi külg: hüperfookus. Kui nad leiavad midagi, mis neile tõeliselt huvi pakub, suudavad nad pühenduda sellele tundideks või päevadeks, saavutades muljetavaldavaid tulemusi. See omadus on eriti kasulik loomingulises töös, teaduses või ettevõtluses, kus sügav keskendumine ühele projektile võib tuua erakordseid tulemusi.
ATH-ga inimesed on tihti energilised ja uudishimulikud. See tähendab, et nad suudavad kiiresti reageerida uutele olukordadele ja neile meeldib katsetada uusi asju. Kui seda energiat suunata õigesse kohta, võib sellest saada suur eelis, mis aitab kiiresti õppida, kohaneda ja kasvada. ATH energia on tihti see, mis aitab neil ületada väljakutseid, mis tunduvad teistele hirmutavad.
Paljud ATH-ga inimesed armastavad riske võtta ja uut avastada. See teeb neist suurepärased ettevõtjad, visionäärid ja innovaatorid. Kuigi riskide võtmine võib aeg-ajalt põhjustada läbikukkumisi, julgevad nad astuda samme, mida teised ei julgeks. See omadus võib viia suuremate saavutusteni ja nende eesmärkide kiirema täitmiseni.
Värav suurte saavutuste juurde
Seega – kuigi ATH võib igapäevaellu tuua hulgaliselt proovikivisid, saab õige suhtumise ja toetusega muuta selle mitmes mõttes tugevuseks. See nõuab keskkonna ja strateegiate loomist, mis toetavad ATH-ga inimese loovust ja energiat, ilma et nad end pidevalt “parandama” peaksid. Sellised meetodid nagu harjumuste ülesehitamine, aja planeerimise tööriistade kasutamine ja tugivõrgustiku loomine võivad aidata ATH supervõime täielikult avada.
Paljud edulood tõestavad, et ATH ei pea olema piirang, vaid võib olla hoopis värav suurte saavutuste ja erakordse elu juurde. Kui suudad ainulaadse mõtlemise omaks võtta, avastad, et ATH võib olla just see, mis teeb sinust tõelise superkangelase.
Psühhiaater ja Anne Kleinberg ning Toompargi Vaimse Tervise Keskuse psühhiaater Margus Lõoke räägivadki Tervisetarga podcastis, sellest, kuidas ATH võib väljenduda, millised on erinevused poiste-tüdrukute ja meeste-naiste diagnoosimisel ja toimetulekul ning mis juhtub ATH-ga lapseeast täiskasvanuikka siirdumisel. Lisaks saab teada, millised on ATH-ga inimeste supervõimed ja kuidas neid inimesi toetada nii lasteaias, koolis, kodus kui töökollektiivis.
Kuula taskuhäälingu Tervisetark episoodi SIIT.
CNPROM/EE/ADH/0001
Veebruar 2025