Dr Ain Kaare: agressiivse raviga kaasnevad paratamatult ka kõrvaltoimed. Vahel paraku peame nentima, et see ongi elu hind

Hematoloog Ain Kaare ütleb, et Hodgkini lümfoomi ravivõimaluste üle Eestis nuriseda oleks patt, meil on kättesaadavad kõik selle haiguse ravis kasutatavad ravimid ja ka kiiritusravi.Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum

Hodgkini lümfoom on lümfisüsteemi vähk, mille ravi sõltub haiguse staadiumist ja patsiendi tervislikust seisundist. Varajases staadiumis on ravivõimalused väga tõhusad, tagades paljudele patsientidele pikaajalise paranemise.

Küll aga nendib Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloog  dr Ain Kaare intervjuus Tervisegeeniusele, et head, leebet, efektiivset ilma kõrvaltoimeteta vähiravimit ei ole veel avastatud. “Mida agressiivsem on kasvaja, seda agressiivsem peab olema ravi, aga sellega kaasnevad paratamatult sagedamini ka kõrvaltoimed. Vahel paraku peame nentima, et see ongi elu hind.” 

Mis haigus on Hodgkini lümfoom? Kuidas see erineb mitte-Hodgkini lümfoomist?

Hodgkini lümfoom on lümfisüsteemi pahaloomuline kasvaja. Hodgkini ja mitte-Hodgkini lümfoomidel on väga vähe ühist peale nime ja selle, et nad mõlemad on lümfisüsteemi pahaloomulised kasvajad ning et neil on mõningad ühised sümptomid. Kõiges muus on nad aga erinevad. Pigem on mitte-Hodgkini lümfoomid väga heterogeenne haiguste rühm kui üks kindel haigus, mitte-Hodgkini lümfoomidel võib eristada kümneid erinevaid alatüüpe, mis erinevad üksteisest nii esinemissageduse, sümptomatoloogia, ravi kui ka prognoosi osas.

Millised on Hodgkini lümfoomi tekkega seotud peamised riskitegurid?

Kui ma sellele küsimusele oskaks üheselt selge vastuse anda, siis ma oleks pettunud kui ma Nobeli auhinda ei saa. Kuna aga ei oska, siis ei unista ka auhinnast.

Teada on, et mehed haigestuvad sagedamini kui naised, mingi roll on organismi immuunsüsteemil, arvatakse, et mingi roll on ka Epstein-Barri viirusel (EBV esmasinfektsiooni nimetatakse infektsioosseks mononukleoosiks), umbes 5% juhtudest on sellel haigusel ka perekondlik taust.

Kuidas Hodgkini lümfoomi diagnoositakse? Millist rolli mängivad piltdiagnostika ja biopsiad diagnoosimisel?

Ilma biopsial võetud koematerjali uuringuta ei saa diagnoosida mitte ühtegi lümfoomi, piltdiagnostika (kompuutertomograafia, positronemissioontomograafia, ka magnetresonantsuuring) aitab  hinnata haiguse levikut ja hiljem saavutatud ravivastust. Hodgkini lümfoomi korral peavad mikroskoobi all näha olema vaid Hodgkini lümfoomile omased Reed- Sternbergi või Hodgkini rakud.

Millised on Hodgkini lümfoomi enamesinevad sümptomid?

Kõige iseloomulikum tunnus on lümfisõlmede suurenemine, lisaks võivad esineda nahasügelus (millele on iseloomulik tunnus intensiivistuda peale alkoholi tarbimist), öine higistamine, kaalulangus ja/või palavik. Ja palun ärge nüüd nende sümptomite esinemisel endal kohe Hodgkini lümfoomi kahtlustama hakake, need sümptomid võivad esineda veel sadade teiste haiguste korral.

Kas Hodgkini lümfoomi saab ravida ja millised on Eestis kättesaadavad ravivõimalused? Kas võrreldes muu maailmaga on meil ravivõimalused heal tasemel või on vajakajäämisi?

Hodgkini lümfoomi prognoos on üks paremaid vereloome ja lümfisüsteemi pahaloomuliste kasvajate hulgas, võime öelda, et 85–90% Hodgkini lümfoomi diagnoosiga inimestest tervistuvad täielikult.

Hodgkini lümfoomi ravivõimaluste üle Eestis nuriseda oleks patt, meil on kättesaadavad kõik Hodgkini lümfoomi ravis kasutatavad ravimid ja ka kiiritusravi. Medikamentoossest ravist on kasutatavad nii klassikalised keemiaravimid, kui ka monoklonaalsed antikehad ja bioloogilised ravimid ning nende omavahelised kombinatsioonid. Lisaks ka kõrgdoosis keemiaravi koos vereloome tüvirakkude siirdamisega.

Millised on Hodgkini lümfoomi ravi kõige levinumad kõrvaltoimed?

Loomulikult on igal ravil omad kõrvaltoimed, aga head, leebet, efektiivset ilma kõrvaltoimeteta vähiravimit ei ole paraku veel avastatud. Mida agressiivsem on kasvaja, seda agressiivsem peab olema ravi, aga sellega kaasnevad paratamatult sagedamini ka kõrvaltoimed. Vahel paraku peame nentima, et see ongi elu hind.

Hodgkini lümfoomi klassikalise keemiaravi kõige olulisemad kõrvaltoimed, mis mõjutavad inimest ka peale tervenemist on fertiilsuse kadu ning risk sekundaarsete pahaloomuliste kasvajate (eelkõige äge müeloidleukeemia ja müelodüsplastilised sündroomid) tekkeks. Raviaegsed kõrvaltoimed –leukopeenia, trombotsütopeenia, aneemia, suurenenud risk haigestuda erinevate infektsioonidesse – on enamasti vaid raviaegsed probleemid ning hiljem need enam muret ei tee.

Kuidas Hodgkini lümfoom mõjutab immuunsüsteemi? Kas ja miks on see ravi ja prognoosi jaoks oluline?

Iga keemiaravi ja bioloogiline ravi mõjutavad organismi immuunsüsteemi ja seda mitte paremuse suunas. Immuunsuse ja üldiselt kogu organismi vastupanuvõime langedes suureneb tõenäosus erinevate bakteriaalsete, viiruslike ja seeninfektsioonide tekkeks (viimased esinevad Hodgkini lümfoomi puhul harvemini), lisaks on risk ka mitmete organismis latentsete viiruste (eelkõige herpesviirused, väga harva ka tsütomegaloviiruse) reaktivatsiooniks.

CNPROM/EE/ADCE/0001

Veebruar 2025

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.