Mis on pildil valesti? Silmahaigustel on elukvaliteedile suur mõju

Üle maailma elab enam kui miljard nägemiskahjustusega inimest, peaaegu pooltel juhtudel oleks saanud nägemiskaotust ennetada või saab edasist nägemiskaotust peatada.Foto: Shutterstock

Suur osa inimestest (küsitluste järgi 88%) peab head nägemist üldise tervise ja heaolu jaoks väga tähtsaks. Ligi 50% usub, et nägemiskaotusel on igapäevaelule suurem mõju kui jäseme, mälu, kuulmise või kõnevõime kaotusel. Nägemisfunktsiooni muutused või kadu võib kaasa tuua mitmeid psühholoogilisi või sotsiaalseid probleem – näiteks on nägemiskaotusega inimestel madalam tööhõive, vanemate täiskasvanute puhul võib nägemiskahjustus kaasa tuua sotsiaalsele isoleerituse, liikumise piiratuse, suurema kukkumise ja luumurdude riski ning tõenäosuse sotsiaalse toetuse vajaduseks.1

Iga-aastane silmakontroll on parim moodus nägemise muutuste avastamiseks. Silmapõhja kontroll laiendatud silmateraga võib aidata avastada võrkkesta haigusi. Kuigi iga võrkkesta haiguse bioloogilised põhjused on erinevad, on sümptomid sarnased: 

  • Udune laik nägemisvälja keskosas
  • Tumedad plekid silma ees
  • Ähmane või moonutatud nägemine
  • Fotod ja muud objektid ei ole vaatamisel enam nii selged kui varem, olles ähmased ja moonutatud.
  • Jooned, mis peaksid olema sirged (näiteks ülekäiguraja valged tähistused), näivad olevat lainjad või mõnes suunas kaldu.

Silma võrkkesta ehk reetina haigused on ühed peamised nägemislanguse ja pimeduse põhjused. Nende korral on kahjustatud silma tagaosas asuv õhuke valgustundlik fotoretseptorite ja närvirakkude kiht – reetina –, mis osaleb nägemisest saadava informatsiooni edastamisel ajule. Üle maailma elab enam kui miljard nägemiskahjustusega inimest, peaaegu pooltel juhtudel oleks saanud nägemiskaotust ennetada või saab edasist nägemiskaotust peatada. 

Teadlased töötavad selle nimel, et ennetada nägemise kaotust ning avastada ja arendada lahendusi, mille eesmärk on tuua nägemislangusega inimeste ellu muutused, mis võimaldavad neil olla kauem iseseisvad ja elada täisväärtuslikku elu.

Võrkkesta haigused on tingitud erilistest muutustest silmas:

  • Neovaskulaarse ealise maakuli degeneratsiooni (nAMD, neovascular age-related macular degeneration) korral kasvavad võrkkesta tsentraalse selge nägemise punkti ehk kollatähni (maakuli) alla kontrollimatult uued ebanormaalsed veresooned, mis võivad kergesti rebeneda ning põhjustada turset, verevalumeid ja armistumist. Ealise maakuli degeneratsiooni (AMD, age-related macular degeneration) kaugelearenenud vorm on geograafiline atroofia (GA). Geograafilise atroofiaga inimestel võib olla raskusi autojuhtimise, poeskäimise, lugemise, tänavasiltide leidmise ning muude sotsiaalsete või käeliste tegevustega. Suure tõenäosusega geograafiline atroofia aja jooksul üha süveneb. Praegu puuduvad tõhusad lahendused haiguse progresseerumise pidurdamiseks.
  • Diabeedist tingitud silmahaiguste korral, nagu diabeetiline retinopaatia (DR, diabetic retinopathy) ja diabeetiline maakuli turse (DME, diabetic macular edema), võib kõrgenenud veresuhkrusisaldus viia silma võrkkesta väikeste veresoonte (kapillaaride) kahjustuseni. Diabeetilise maakuli turse ja kaugelearenenud diabeetilise retinopaatia korral võivad verejooksu tõttu vaatevälja ilmuda hõljuvad plekid. Korduvad verejooksud, mis jäävad ravita, suurendavad püsiva nägemiskaotuse riski. Suhkruhaigetele on vajalik skriining ehk sõeluuring, et nende silmahaigust ja sümptomeid varases staadiumis tuvastada ning ravida.
  • Reetina veeni oklusioon (RVO, retinal vein occlusion) ehk võrkkesta veenisulgus tähendab võrkkesta verevarustuse häirumist. Võrkkest ei saa enam piisavalt hapnikku ega ole võimeline saatma ajju nägemisteavet. Reetina veeni oklusiooni põhisümptom on äkki tekkinud valutu nägemise halvenemine ühes silmas, kusjuures nägemine võib muutuda tuhmimaks ja ähmasemaks mõne tunni või päevaga.
  • Müoopiline soonkesta neovaskularisatsioon (müoopiline CNV, myopic choroidal neovascularization) on sage nägemist ohustav tüsistus raske lühinägevuse korral, mida nimetatakse ka patoloogiliseks müoopiaks. Võrkkesta alla võivad kasvada uued ebanormaalsed veresooned, põhjustades võrkkesta kahjustust ja nägemislangust. Müoopilise soonkesta neovaskularisatsiooni põhisümptom on metamorfopsia, mille korral nägemine on moonutatud ja sirged jooned näivad olevat painutatud, loogelised või korrapäratud.

1 Word Health Organization. Blindness and vision impairment. [Internet; cited September 2021] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/blindness-and-visual-impairment

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.