Suur lugu

Lastekaitsepäeval sündinud nelikud said kolmekuuseks: kuidas neil läheb?

Nelikud Mark, Mira-Maria, Marius, Matias.Foto: Regina Lepmets

1. septembril said kolmekuuseks lastekaitsepäeval sündinud nelikud. Vanemad ütlevad muieldes, et neil läheb täitsa normaalselt, ka Tallinna Lastehaigla kinnitusel kasvavad ja arenevad nelikud kenasti.

Kui nelikud vanematega lastehaiglasse saabuvad, tuleb neile uksi päris pikalt lahti hoida – kumbki vanem toimetab haiglauksest sisse kaks turvatooli, igaühes neist väike inimene. Ema Irina ja isa Grigori tutvustavad kolme pisipoega ja ühte pisitütart: Mark, Marius, Matias ja Mira-Maria. 1. juunil sündinud nelikutega kokku on peres kuus last.

Küsimuse peale, et kuidas perekonnal läheb, vastasid vanemad naerdes, et normaalselt. „Käime jalutamas, sõitsime isegi bussis nendega,“ rääkis ema Irina. „Meil ei ole praegu suurt autot. Arsti juurde tuleme taksoga, mujale kesklinna jalgsi ja ühistranspordiga. Tänu sellele oleme palju tähelepanu saanud. Inimesed vaatavad, küsivad – kas teil on kahed kaksikud? Meil on nelikud!“

Pärast sündi jõudsid mõne aja pärast nelikud Tallinna Lastehaiglasse. „Tüdruk oli meil nädalane, kui tuli lastehaiglasse haiguse kahtlusega, õnneks operatsiooni ei läinud vaja. Mina olin poistega sünnitushaiglas. Kui tütrel oli juba parem, toodi meid kõiki siia lastehaiglasse kokku,” meenutas ema. “Meil on siin täiesti oma personal – oleme nii lähedaseks saanud nagu üks suur pere. Siin kõik teavad meid. Me teame siinseid spetsialiste, tunneme personali, lapsed kasvavad samuti nii, et tulevad heameelega oma arsti juurde, ei tunne võõrastust.”

Nüüd käib nelikute pere beebidega lastehaiglas korrapärastel läbivaatustel ja füsioteraapias. „Kõik on kontrolli all,“ märkis ema Irina. Lastehaiglas on lapsed jälgimisel järgnevad kaks aastat.

Kuidas nelikute igapäevaelu läheb?

Kuidas nelikud söövad ja magavad? „Huh… natuke magavad, natuke söövad, öösiti on see muidugi kuidas kunagi. Kui päev oli emotsionaalsem, elavad nad öösel seda läbi. Käisime näiteks loomaaias, bussiga, seal oli mitmikute kokkutulek,“ kirjeldasid vanemad.

Kodus on vanematele praegu abiks Irina õde, lisaks on perele antud linna poolt lapsehoidja ja pereisagi on praegu veel puhkusel.

“Marius on neist kõige rahulikum. Mira-Maria on aga kõige algataja – kui tema nutuga alustab, siis on poisid kohe järel. Nad on nüüd kolmekuused. Räägitakse, et mitmikute areng on kaks kuud tagapool, aga mina nii ei ütleks. Nad on tublid,” rõõmustas ema.

Suurimaks probleemiks ongi perele transport. “Kui suur takso tellida, on ühe suuna sõit 40 eurot, kaks suunda 80. Täna tellisime kaks tavalist taksot, sest suuri autosid polnud. See ongi põhiline probleem – linnas liikumine. Neli käru kokku liinibussis ja kui on lühike buss, siis on kogu ruum täidetud. Põhiline mure ongi see, et magada ei saa ja teiseks, liikumine, sest suurt autot pole. Liikuda on nendega hästi keeruline. Oma väikest bussi oleks vaja,” mõtiskles pereema.

Neljast turvatoolis kostab käginat. Poisid imevad lutti, Mira-Maria teeb häält ja saab kohe ema sülle. Isa haarab sülle ühe poistest ja õendusjuht Vera veel ühe. Üks väikestest, Marius, jääb rahulikult turvatooli.

Nad on iseloomuga, kinnitab lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna õendusjuht Vera Nikolajeva, kes on nelikutele suureks toeks.Foto: Regina Lepmets

Lastearst Liis Toome: nelikud kasvavad ja arenevad ilusti

Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna juhataja Liis Toome kinnitas, et lapsed kasvavad ja arenevad ilusti. “Üks lastest jõudis meie haiglasse suhteliselt vara, Mira-Marial oli kahtlus enneaegsete soolehaigusele, aga tüdrukul läks hästi ja soole operatsiooni ta ei vajanud. Peagi tulid ka vennad õele lastehaiglasse järele ja kogu pere oli jälle koos. Esmase haiglaravi järgselt haiglaukse sulgemisega aga ei lõpe kõik mured. Lapsed ja pere vajavad erinevat abi kauem,” rääkis arst.

Laste jälgimine toimub nüüd riskivastsündinute keskuses. “Sama meeskond, kelle hoole all nelikud ja ema olid lastehaiglas, jätkab koos laste ja perega vähemalt paar järgmist aastat. Lastel on siiski omad spetsiifilised enneaegsuse probleemid ja risk võimalikele kõrvalekalletele tervises ja arengus,” selgitas dr Toome.

Riskivastsündinute keskuse meeskond alustab laste raviga juba sünnijärgselt. “Põhimõte on, et üks ja seesama lastearst ning füsioterapeut jätkavad nendega kogu järgneva aja – esmasest haiglaravist väikelapseeani,” põhjendas arst. Otseses meeskonnas on lastearst, lasteõde, füsioterapeut, neuroloog, logopeed, imetamisnõustaja, psühholoog ja kliiniline toitumisterapeut. “Logopeed tegeleb esimesel eluaastal peamiselt söömis- ja neelamishäiretega, kliiniline toitumisnõustaja jälgib laste kaalu ja energiatiheda ning vajaliku toidumenüü koostamist. Psühholoog ja hingehoidjad pakuvad tuge vanematele,” lisas dr Toome.

Riskivastsündinute keskusel on koostöö lastehaigla kõigi eriarstidega. Samuti on seal tagatud kõik kõrgema etapi uuringud ja erialaspetsialistide pädevus. “Nagu nelikute ema toredasti ütleski – siin on kõik tuttavad ja siia on kodune tulla,” märkis dr Toome.

Kes on riskivastsündinu? 

See on vastsündinu, kellel on sündides teatud risk oma edasisele tervisele ja arengule. Näiteks kui laps on sündinud väga enneaegsena enne 32 täisrasedusnädalat, kuid ka küpsemad enneaegsena sündinud lapsed, kellel on kaasuv tõsine probleem. Ka ajalised vastsündinud, kes on sündinud näiteks asfüksias (verevoolu või gaasivahetuse häire), tõsise infektsiooni või väärarendiga. Risk võib olla seotud ka läbitehtud pika intensiivraviga ja teatud toimingutega või hoopis sotsiaalne (näiteks ema alkoholi- või narkosõltuvus). Kõik need väga erinevate riskidega lapsed kuuluvad meie riskivastsündinute keskuses jälgimisele ja ravile ning neid jälgitakse vähemalt väikelapseeani. Läbiviidud uuringud on näidanud rõõmustavaid tulemusi – aastatega on laste tervise- ja arenguprobleeme jäänud tunduvalt vähemaks ning paranenud on laste elukvaliteet.

Allikas: Liis Toome, Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna juhataja

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.