Millised terviseriskid võivad hambakaunistuse paigaldusega kaasneda?

Hambakaunistuse tohivad paigaldada vaid hambaarstid.Foto: Shutterstock

Hambakaunistusi on kasutatud paljudes kultuurides alates iidsest maiade tsivilisatsioonist kuni praeguse Kesk-Ameerika ja Kagu-Aasia piirkonnani. Hammastele kaunistuste paigaldamine on viimasel ajal taas kogunud populaarsust ka Eestis.

Hambakaunistusi on erinevaid: kivikesi, väärismetallist elemente ja -kujukesi koos kiviga. Kaunistuste disainid võivad olla imepisikesed, aga võivad katta ka kogu hamba. Protseduuril tuleb tähelepanu pöörata sellele, kuidas ehe hamba külge kleepub, kuidas see mõjutab hammaste tervist ja kas protseduur on inimese jaoks ohutu.

Terviseamet juhib seejuures tähelepanu, et hambakaunistuse paigaldamine on küll lihtne protseduur, kuid sellega võivad siiski kaasneda teatud terviseriskid. 

Kuidas kaunistusi paigaldatakse?

Hambakaunistuse paigaldamise meetodid on erinevad ja sõltuvad kaunistuse kujust ja materjalist. Ühed kleepuvad hambapinnale liimi abil. Mõned neist võivad olla lihtsad ja paigutatud hamba mis tahes piirkonda, teised aga katavad hamba täielikult, mõnda on võimalik paigaldada hamba puurimisega sarnasel moel.

Hamba kaunistuse paigaldamine sarnaneb põhimõtteliselt hambaplommi panekuga, milleks kasutatakse hapet, hambaliimi ja vedelat valguskõvastuvat komposiiti.

Protseduur algab hambapinna ettevalmistamisega. Selleks eemaldab hambaarst hambakatu, küllastab hambaemaili fluoriidiga. Hambale kantakse hambaliim ning paigaldatakse dekoratiivne element. Seejärel kinnitatakse kaunistus spetsiaalse lambiga. Liimi kõvenemiseks kulub paar sekundit. Järgmisel etapil toimub poleerimine.

Hambaarstide liidu kinnitusel pole ühegi teise tehnikaga hambakaunistust turvaliselt ja korrektselt paigaldada võimalik.

Millised terviseohud hambakaunistustega kaasnevad? 

Hamba kaunistused on inimesele vastunäidustatud juhul, kui esineb patoloogiline hambumus, emaili hüpoplaasia või aplaasia, allergilised reaktsioonid kaunistuse materjalile, kaaries, kollane email.

Protseduuri peamine negatiivne mõju on hambaemaili lokaalne kahjustus kaunistuse pealekandmise kohas mis võib mõjutada suu tervist, suurendades samal ajal igemehaiguste ja hammaste lagunemise riski. Tasub ka teada, et hambakaunistuse kinnitamiseks kasutatud kemikaalid võivad olla mürgised.

On oluline meeles pidada, et hambakaunistus võib pärast söömist põhjustada toidujääkide kinnijäämist, mistõttu peab harjamine olema tugevam ja sagedasem.

Kauni tulemuse ootuses ei arvestata tavaliselt pikemaajaliste reaktsioonide või kõrvalnähtudega. Terviseamet paneb aga südamele, et protseduuri planeerides veenduksid selle ohutuses ja vajadusel peaksid nõu hambaarstiga, kes hindab hammaste tervist ja protseduuri sobivust.

Sarnaseid protseduure tohivad teha vaid hambaarstid. Ka vastava koolituse läbimine ei anna iluteenindajale õigust pakkuda teenused, mis eeldavad hambaarsti kvalifikatsiooni. Hambaarstiteenuseid osutab hambaarst tegevusloaga ettevõttes.

Ka hambaarstide liidu soovitus on vältida mistahes suuõõnes tehtavaid protseduure, mida viiakse läbi väljaspool hambakliinikut, olgu selleks siis hambakaunistuste paigaldamine või valgendamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.