Ettevaatust: teismeliste seas leviva juukselaki-väljakutsega kaasneb tõsine terviseoht

Pihustatava kemikaali sissehingamisest saadud hetkelise tundemuutuse kõrval on suur oht noore tervisele.Foto: Shutterstock

Mürgistusteabekeskuse teatel on teismeliste hulgas sagenenud juhtumid, kus sotsiaalmeedias ringlevates väljakutse-videotes nähtu põhjal hingatakse sisse juukselakki või sprei-deodoranti.

Mürgistusteabekeskuse spetsialistid hoiatavad, et pihustatava kemikaali sissehingamisest saadud hetkelise tundemuutuse kõrval on suur oht noore tervisele. Suuremas koguses, kui juhuslikult sissehingatud aine, kahjustab see hingamisteid, põhjustades nina ja kurgu ärritust, kõri spasme ning hapnikuvaegust.

Juukselakis sisalduv etanool ja isopropanool põhjustavad uimasust, segasust, nõrkust, peavalu. Lisaks võivad muud koostisosad põhjustada naftadestillaatidega sarnast mürgistust, mille esmased tunnused on hingeldus, köha, lämbumine. 1–2 ööpäevaga võivad need sümptomid süveneda, tekib vilistav hingamine, õhupuudus, palavik ja areneb välja keemiline kopsupõletik. Raskematel juhtudel võib seisund viia südametegevuse ja hingamise seiskumiseni.

Juhusliku ja väheses koguses ärritavate gaaside sissehingamise korral tuleb minna värske õhu kätte, hingata sügavalt ja rahulikult ning puhata. Halva enesetundega ei tohiks aga jääda üksi koju, vaid sellest tuleks teada anda vanematele või kellelegi teisele lähedasele täiskasvanule.

Kui enesetunne ei parane, lisandub tugev köha, oksendamine, uimasus, segasus või hingamisraskus, siis tuleb kutsuda kiirabi.

Sümptomite ja olukorra hindamiseks küsi julgelt nõu mürgistusinfonumbrilt 16662.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.