Ida-Virumaa apteekides hakatakse pakkuma tasuta HPV koduteste

Foto: Shutterstock

Projekti „HPV kodutesti juurutamine emakakaelavähi sõeluuringus“ raames saavad kõik sel aastal emakakaelavähi sihtrühma kuuluvad naised teha testi kodus või kliinikus. Lisaks kutsuti ellu täiendav pilootuuring Ida-Virumaa apteekides, mille tulemusel pakutakse naistele võimalust saada tasuta kodutestimise komplekt otse apteegist.

„Ida-Virumaal on emakakaelavähi sõeluuringu osalusmäär Eesti eri piirkondade võrdluses üks madalamaid, samal ajal emakakaelavähi haigestumus kõrge. Pilootprojekti eesmärk on selgitada, kas kodutestimise võimaluse tutvustamine ja komplektide jagamine apteekides aitab tuua rohkem naisi sõeluuringule ning hinnata, kuidas naised selle vastu võtavad,“ kommenteeris uuringu vastutav täitja, TAI vanemteadur Piret Veerus.

Projekti tulemuste põhjal hinnatakse, kas kodutestide pakkumist apteekides võiks tulevikus rakendada ka üle-eestiliselt ja pideva teenusena.

Kuidas protsess täpsemalt välja näeb?

„Kui apteegis sooritab ostu sel aastal emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma kuuluv naine, kuvatakse apteegi töötajale vastav teave. Sihtrühma kuuluvus tehakse kindlaks lähtuvalt naise sünniaastast kliendi- või ID-kaarti alusel. Naised, kes ei ole veel uuringus osalenud, saavad apteegist soovi korral tasuta kodustestimise komplekti, koos täpse kasutusjuhise ning täiendava nõustamisega,“ selgitas proviisorapteekide liidu juht Ly Rootslane.

Rootslane rõhutab, et kodutesti võivad küsima tulla pilootprojektis osalevatest apteekidest kõik sel aastal sihtrühma kuuluvad naised, kes ei ole jõudnud veel testi teha.

Projektis osalevad 35 Ida-Viru maakonnas asuvat apteeki (Benu, Südameapteek, Euroapteek ja Apotheka). Komplektis olevat juhendit järgides on võimalik sõeluuringuks vajalik proov võtta ise kodus mugavalt, privaatselt, sobival ajal ning saata see postiga laborisse analüüsimisele. Proov tuleks kindlasti postitada hiljemalt viie päeva jooksul pärast selle võtmist. Kodutestide proove saab saata kuni 31. detsembrini. Proovi saatmine on tasuta.

Uuringu tulemust saavad kodutesti teinud naised vaadata patsiendiportaalist digilugu.ee. Lisaks saadetakse personaalne teavitus nii positiivse kui ka negatiivse uuringuvastuse korral. Naistel, kelle proovist leitakse kõrge riski HPV tüved, tuleb tulemuse täpsustamiseks pöörduda lisauuringu tegemiseks sõeluuringut pakkuvasse tervishoiuasutusse. Kõik lisauuringud on tasuta, ka ravikindlustuseta naistele.

Keda oodatakse sel aastal sõeluuringule?

2022. aastal on emakakaelavähi sõeluuringul oodatud osalema naised sünniaastatega 1957, 1962, 1967, 1972, 1977, 1982, 1987, 1992.

Emakakaelavähk on haigus, mida on võimalik ennetada õigeaegse HPV vastase vaktsineerimise ja regulaarse sõeluuringu abil. Eestis haigestub igal aastal emakakaelavähki umbes 150 naist ja selle tõttu sureb umbes 60 naist aastas. Vähieelsete muutuste varajane avastamine ja nende õigeaegne ravi aitavad ära hoida vähi tekke. Suur osa emakakaelavähi juhtudest diagnoositakse just naistel, kes ei osale sõeluuringus või teevad seda ebapiisava regulaarsusega.

Täpsemat infot, kus ja kuidas on võimalik naistele suunatud vähi sõeluuringus osaleda, leiab haigekassa kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.