Kuidas arvutiga töötades oma silmi säästa?

Ekraaniga töötades lõdvesta regulaarselt silmi.Foto: Shutterstock

Kas oled ka üks nendest, kes veedab päevas mitmeid tunde monitore, telefone ja televiisorit vaadates? Sel juhul tasub mõelda sellelegi, kuidas ekraanimaailmas elades enda silmi kaitsta.

Pidev ekraani ja selles kiirgava sinise tule vaatamine väsitab ja ärritab meie silmi. Nõnda võivad sageli päeva lõpuks olla silmad kuivad ja punased. Confido meditsiinikeskus jagab oma ajaveebis häid nõuandeid silmade tervise heaks.

Kuidas kuvariga töödes enda silmi kaitsta?

 • Tee oma töökoht ergonoomiliseks. Ekraani kõrgus ja kaldenurk peaks olema reguleeritav; kuvari optimaalne kaugus silmadest on 50-75 cm.
 • Kaela õige asendi saavutamiseks peab ekraani ülaserv paiknema silmade kõrgusel või veidi madalamal. Nii jääb ekraan tervikuna silmade loomulikku vaatevälja – nurk rõhtjoone ja silma ekraani keskpunktiga ühendava sirge vahel võiks olla umbes 20 kraadi.
 • Väldi kuvarilt peegelduvaid valgusallikaid nagu lambid ja päike.
 • Lõdvesta regulaarselt silmi, tehes 10–15-minutilisi pause.
 • Ära tööta pimedas ruumis, sest siis on kuvari kiirgus intensiivsem.
 • Kasuta sinise valguse prille, mis blokeerivad kahjulikke valguskiiri ekraanilt.

Kuidas enda silmade eest hoolt kanda, kui silmad punetavad ja on ärritatud?

 • Väldi läätsede kasutamist. Vaatamata pidevale hooldusele ja puhastamisele ei pruugi alaliselt kontaktläätsi kandev patsient silmade kuivustundest pääseda, sest läätsedel on halb mõju pisarate kvaliteedile ja silmad „kuivavad“.
 • Tugevasti mõjutavad meie hormonaalset tasakaalu ravimid, eriti antidepressandid ja suukaudsed rasestumisvastased vahendid. Hormonaalse tasakaalu häirumise tõttu muutub omakorda pisarate kvaliteet. Pöördu arsti juurde, et leida sulle kõige sobilikumad ravimid.
 • Kasuta õhuniisutajat. Kontori ja kodu suhteline õhuniiskus peab jääma 40–60 protsendi vahemikku. Kui õhk on liiga kuiv, siis kuivavad ka pisarad.
 • Kasuta niisutavaid silmatilkasid või silmageeli.
 • Tervis algab meie sisemusest: oomega-3 rasvhapete (rahvakeeli kalaõli) kasutamine aitab silmade olukorda parandada.

Silmapisarad niisutavad ja hoiavad meie silmi niiskena. Juhul kui silmad ei saa piisavalt niiskust tekivad erinevad kaebused. Tõenäoliselt on iga inimene tundud silmades kipitus- ja liivateratunnet. Reeglina see möödub, kui aga sellised kaebused muutuvad igapäevaseks ja häirivaks, võib tegemist olla kuiva silma sündroomiga. Kuiva silma sündroomi ei saa välja ravida, aga seda on võimalik leevendada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.