Ravimitega reisimine: temperatuurikõikumised ja niiskus võivad mõjutada ravimite ohutust

Hoia ravimeid originaalpakendis: originaalpakend kaitseb ravimeid niiskuse ja valguse eest ning sisaldab olulist teavet ravimi kohta.Foto: Depositphotos

Reisil olles tuleb pöörata sama palju tähelepanu ravimite õigele hoiustamisele nagu igapäevaelus. Ravimiamet hoiatab, et vale säilitamine võib mõjutada ravimite kvaliteeti ning ohustada nii patsiendi kui ka tema lähedaste tervist.

„Enne reisile minemist on oluline läbi mõelda, kuidas oma ravimeid turvaliselt ja õigesti hoida, sest see on täpselt sama oluline nagu ravimite õige kasutamine,“ tõdes ravimiameti järelevalve osakonna juhataja Liis Prii.

Reisiolud, sealhulgas temperatuurikõikumised ja niiskus, võivad mõjutada ravimite kvaliteeti ja ohutust. Valesti säilitatud ravimid võivad kaotada oma toime ning halvemal juhul muutuda patsiendile ohtlikuks, nii et kasu asemel toovad hoopis kahju.

Ravimeid tuleb alati hoida ka lastele-lemmikloomadele kättesaamatus kohas, kuid reisil hoitakse tihti ravimeid nende tavapärase koha asemel näiteks kohvris või hotellitoa öökapil. Seal jäävad need väikelastele või koduloomadele silma ning kuna tabletid meenutavad neile komme-maiuseid, siis söövad nad need ära. Mürgistusteabekeskuse ennetusjuhi Kelli Suvi sõnul on enamus välismaalt infoliinile jõudnud ravimimürgistuste kõnedest seotud lastele kättesaadavale jäetud ravimitega.

„Lisaks on muret valmistanud reisil alkoholi tarbimine koos ravimitega ning vead ravimite ja nende annuste määramisel. Tihti aetakse segamini grammid ja milligrammid või võetakse kogemata sarnase pakendi tõttu vale ravim,“ ütles Suvi. „On juhtunud ka, et välismaalt ostetud ravim on kangem kui ollakse harjunud ning seda pannakse alles pärast sissevõtmist tähele.“

Ravimite säilitamise meelespea:

  • Kontrolli säilitustingimusi: jälgi, milline temperatuurivahemik on ravimi säilitamiseks sobilikud.
  • Hoia ravimeid originaalpakendis: originaalpakend kaitseb ravimeid niiskuse ja valguse eest ning sisaldab olulist teavet ravimi kohta.
  • Väldi otsest päikesevalgust ja kõrgeid temperatuure: ära jäta ravimeid autosse ega kotis otsese päikesevalguse kätte. Käsipagas on ravimite hoidmiseks enamasti parim valik.
  • Hoia ravimeid lastele ja lemmikloomadele kättesaamatus kohas: ravimid võivad olla lastele ja loomadele ohtlikud, mistõttu peavad need olema nende haardeulatusest väljas turvalises kohas.
  • Mõtle läbi ravimivaru täiendamise võimalused: kui reisid piirkondadesse, kus juurdepääs meditsiinilisele abile on piiratud, võta kaasa piisav kogus ravimeid ja veendu, et Sul on olemas arsti kontaktandmed hädaolukordadeks.

Ravimite õige säilitamine aitab tagada nii nende tõhususe kui ka sinu ja su lähedaste turvalisuse reisil. Lisainfot leiad ravimi pakendi infolehest või ravimiregistrist ning alati võid nõu küsida oma arstilt või apteekrilt.

Hea teada!

Mürgistusteabekeskusega saab ühendust võtta telefonil 16662, ent välismaalt helistades see number ei toimi. Selle asemel tuleb kasutada numbrit +372 794 3794.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.