Sinivetikamürgistusega seotud sümptomid on sageli mittespetsiifilised ja võivad sarnaneda teiste haiguste (näiteks viirushaiguste) sümptomitega. Sinivetikad põhjustavad lastel rohkem tervisekaebusi kui täiskasvanutel. Väga ohustatud on ka lemmikloomad.
On tavapärane, et 3–5 tundi pärast sinivetikatega kokkupuudet algab maoärritus (kõhuvalu, kõhulahtisus, iiveldus, oksendamine). 24 tunni jooksul ilmnevad muud kaebused: nahanähud (huulte kipitus, villid ja lööve), palavik, peavalu, heinapalavik. Ka gripilaadsed kaebused: ninakinnisus, nohu, kurguvalu, silmade ärritus, kõrvavalu, silma- ja kõrvapõletik. Raske mürgituse korral tekivad ka neeru- ja maksakahjustused. Sümptomid kestavad tavaliselt kuni 3 päeva, mõnikord kuni nädal.
Mürgistusteabekeskus tuletab seejuures meelde, et parim kaitse on ennetus. Kui märkad rannas sinakasrohelist sogast vett, siis ära mine ujuma ega lase lapsi ega lemmikloomi vette. Vaata ka alati supluskoha veekvaliteedi kohta infot terviseameti veebilehelt.
Mida teha, kui ujusid sinivetikatega saastunud vees?
- Pese end võimalikult kiiresti pärast veest väljumist seebi ja veega.
- Saastunud vee sattumisel silma loputa silmi rohke puhta voolava veega vähemalt 15 minuti jooksul.
- Kui pärast silmade loputamist püsib pisaravool, ärritus, valu, turse või valguskartus, tasub pöörduda silmaarsti erakorralisele vastuvõtule.
- Tekkinud üldiste tervisekaebuste korral piisab tavalisest kodusest ravist: palavikualandajad, valuvaigistid, joogivesi ja tee.
- Vajadusel küsi nõu perearstilt, perearsti nõuandetelefonilt 1220 või mürgistusinfoliinilt 16662.