Südamearsti soovitus meestele: sööge eesoleval grillihooajal rohkem kala ja vähem liha

Südamearst professor Margus Viigimaa.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Professor Margus Viigimaa sõnul on väga suur roll meeste südametervise säilitamisel toitumisharjumustel, mis Eestis on liigselt kaldu soolase ja rasvase poole. Kardioloog soovitas meestel järgida pigem Vahemere dieeti, mille aluseks on puu- ja juurviljad, kala ning pähklid.

„Toitumisharjumused on üks põhilisi asju, mida muuta, et infarkti vältida. Meeste puhul on suureks probleemiks suur vööümbermõõt, kuna kõhuõõnesisene rasv on peamine südamehaiguste riski tõstja,“ rääkis professor Margus Viigimaa täna toimunud mehe tervise konverentsil „Miks mees sureb äkki?“. „Kui tuleb grillimishooaeg, siis võtavad mehed jälle relvad välja ja lähevad lahingusse. Üldine soovitus on pigem vähendada punase liha tarbimist ja süüa kala 1-2 korda nädalas.“

Prof Viigimaa sõnul on Eesti meeste keskmine eluiga teatavasti lühem kui naistel. Kõige suurem erinevus on kõrgharitud naiste ja vähem haritud meeste vahel, mis on 11 aastat. See näitaja pole aga kõigis maailma riikides samasugune, mis tähendab, et väga palju on kinni inimeste elustiilis – toitumises ja liikumises.

Südamearst tõi näite meessoost hiirtega läbi viidud uuringust, kus paastumine parandas oluliselt katsealuste tervist ja eluiga.:„Kui hiiri toideti sellega, mida nad süüa tahavad ja nii palju kui tahavad, nende tervis halvenes tuntavalt. Sarnast tulemust võib ka inimestele üle kanda – kui oma toitumist üldse mitte piirata, lisandub kehakaalule igal aastal keskmiselt 1 kg ja suurem kehakaal toob kaasa suurema haiguste riski. Kui süüa vähem, siis eluiga pikeneb ja haiguste algus lükkub edasi.“

Samuti tõi prof Viigimaa näite USAs läbi viidud CALERIE uuringust, milles normaalkaalus keskealised mehed jagati kahte gruppi – 25% kaloripiiranguga grupp ja tavagrupp. „Kaks aastat mõõdukat kaloripiirangut parandas oluliselt meeste tervisenäitajaid: saavutati kaalulangus 7 kg, langes halb kolesterool, vererõhk, insuliinitundlikkus. Tervisliku toitumise korral ka põletikud vähenevad, eriti näiteks hammaste põletik on suur risk, samuti mikrobioom määrab palju meie tervist,“ selgitas arst.

Meeste terviseriskidest tõi professor välja veel uneapnoe, mis tõstab samuti südamehaiguste riski. Riskikohaks on ka stress. „Stress paneb rohkem sööma. See on veel üks asi, mis Vahemeremaade toitumisharjumustes on positiivset – toitu nauditakse koos sõpradega, toidu nautimiseks võetakse aega, mis võtab pinget maha. Tean, et meil on seda keeruline saavutada, aga peame selle poole püüdlema,“ märkis prof Viigimaa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.