Meestearst Margus Punab: mehe elu pöördepunktiks kujunevad 40ndad eluaastad

Professor Margus Punab.Foto: Andres Tennus / Tartu Ülikool

Liigne kehakaal ja rasvumine põhjustavad 40-49aastaste Eesti meeste oodatust kehvemaid tervisenäitajaid, tõdes meestearst, Tartu Ülikooli androloogia professor Margus Punab.

„Elus pole nii, et eile olid haige ja täna terve. Kui oled 20 aastat joonud ja suitsetanud, siis täna haigestusid, sest oled senise eluga kõike halbu valikuid võimendanud,“ selgitas professor Margus Punab meeste tervise konverentsil „Miks mees sureb äkki?“. „Tervis on kumulatiivne: probleemid ja haigused võimenduvad elu jooksul, mistõttu  ravime 50+ meestel noorte meestena saadud haigusi. Androloogina näen ma terviseprobleemidega mehi 8 aastat varem kui kardioloogid.“

Mehe elu pöördepunktiks kujunevad professor Margus Punabi sõnul 40ndad eluaastad, kui selginevad tuleviku võimalusi näitavad eksistentsiaalsed valikud. Nendel aastate riskitase sarnaneb paljuski üsa sisesele perioodile, esimesele eluaastale ja puberteediea algusele. „40-49aastased mehed on suures osas kehvade tervisenäitajatega, kuigi peaksid olema terved, sest määravaks saab kehakaal ja rasvumine,“ lausus professor Margus Punab.

Tervist mõtestatakse üksikisiku tasandil vaimse, sotsiaalse ja füüsilise heaoluna. Füüsiline tervis väljendub positiivses keha tunnetuses ja haiguste puudumises. Kusjuures tervis kujutab endast heaolu olulisimat komponenti.

Kristuse sünni eelse Rooma kodaniku keskmine eluiga oli tänu veevärgile, kanalisatsioonile, hügieenile ja edukale arstiabile 62 aastat. Eestis jõuti professor Margus Punabi sõnul samale tasemele 60ndate aastate alguses. Kui Eesti meeste oodatav eluiga on praegu 72,3 aastat, siis Rootsi mehel 81,2 aastat.

„Üks põhjus selleks erinevuseks tuleb asjaolust, et kui Rootsis kontrollitakse tervist ja leitakse midagi, siis midagi tehakse. Eestis, kui leitakse, ravi ei järgne. Me saame samuti haiguste süvenemist ennetada ja olukorda parandada,“ põhjendas professor Punab.

Kuivõrd meditsiini praeguse taseme juures on inimese ellu jäämine elementaarne, tõuseb tervise seisukohast esiplaanile armastuse ja läheduse vajadus. Ühiskonnale nihkub probleemi raskuspunkt füüsiliselt terviselt üha rohkem vaimsele tervisele. 

„Kui sisenen Delfi kommentaariumisse, siis mul hakkab hirmus. Näen, kui raske on inimestel suhestuda, kohastuda ja vajadusel muuta ümbritsevat keskkonda ja oma meelt hoida,“ rääkis professor Punab. „Minu viimasest 18 patsiendist kolm kaebasid erektsioonihäiret pärast lahutust, sest mehed polnud sotsiaalse staatuse muutusest üle saanud ja saavutanud vaimset tasakaalu. See, kuidas ennast hindame, kajastub meie kehas.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.