Suvitades saab tervisenõu perearsti nõuandetelefonilt 1220: milliste küsimustega tasub sinna helistada?

Perearsti nõuandeliinile helistajatele on enim teinud muret palaviku ja viirustega seonduv ning küsimused ravimite kohta.Foto: Shutterstock

Saabumas on kauaoodatud puhkused, kuid suvi võib kaasa tuua ka mitmesugused terviseohud. Mis olukorras ja milliste tervisemuredega saab abi perearsti nõuandetelefonilt?

„Perearsti nõuandetelefon 1220 on abiks siis, kui inimene soovib teada, kas tema tervisemurega tuleks pöörduda erakorralise meditsiini osakonda, perearsti poole või saab olukorra lahendada koduste vahenditega. Nõuandetelefonilt saab abi ka siis, kui tervisemure tekib väljaspool perearsti tööaega, riiklikel pühadel, puhkuste ajal väljaspool kodukohta või välisriigis viibides,“ ütles Confido esmatasandi terviseteenuse juht Diana Timošova.

Confido andmetel on selle aasta esimese viie kuuga perearsti nõuandetelefoni 1220 meedikutelt abi küsinud 108 336 inimest. „Tööpäeviti aitasime 69 061 inimest, nädalavahetustel oli pöördumisi 39 275,” tõi Timošova välja.

Enim on teinud inimestele muret palaviku ja viirustega seonduv (15 200 kõnet), küsimused ravimite (15 351) kohta, kõrge või madala vererõhuga seonduvad mured (9401 kõnet) ja tervishoiusüsteemi korraldusega seonduvad küsimused (8926). Sagedamini pöördutakse ka kõhuvaluga, erinevate lihaskonna valude ja ka traumade korral. Võrreldes eelneva aastaga on vaimse tervisega seotud kõnede arv kasvanud ligi kaks korda (2023. aastal 2947 vs. 2024. aastal 4559), märgata on ka ravimitega seonduvate pöördumiste arvu kasvu (2023. aastal 11 083 ja 2024. aastal 15 351).

Suvisel ajal tasub nõuandetelefonilt küsida ravisoovitusi näiteks väiksemate vigastuste ja olmetraumade korral, nagu kukkumise tagajärjel tekkinud põrutused, haavad ja pindmised marrastused, samuti nahapõletuste hooldamise teemal. Ka esineb suvisel ajal rohkem allergiaid, nahalööbeid ja putukahammustusest tekkinud ärritusi, mille leevendamiseks saab samuti kasulikke nõuandeid 1220 meedikutelt.

Helistaja soovil saab nõuandetelefonilt ka isikustatud nõustamist. Selleks tuleb enne kõne algust end autentida mobiil-ID või Smart-ID-ga. Isikustatud nõustamisel saavad perearsti nõuandetelefoni meedikud hädavajadusel pikendada elutähtsaid ravimiretsepte või teha terviseportaali sissekande töövõimetuslehe vajadusest, seda tehakse nädalavahetustel ning riigipühadel kella 8.00 kuni 22.00.

2024. aasta esimese viie kuuga on tehtud 3482 isikustatud nõustamist. Neist enim on olnud retsepti pikendamise soove, aga on ka teada antud töövõimetuslehe vajadusest.

Perearsti nõuandetelefon vastab kõnedele 24/7. Pöörduda võib nii eesti kui ka vene keeles. Ingliskeelset nõustamist osutatakse iga päev kella 15.00 kuni 17.00. 

Hea teada enne nõuandeliinile 1220 helistamist:

  • Enne helistamist kraadi ennast või abivajajat (eriti oluline väikelaste puhul); 
  • võimalusel mõõda vererõhku ja pulsisagedust ning pane info paberile kirja;
  • kui tarvitad ravimeid, siis ole vajadusel valmis nõustajale nende kohta infot andma;
  • hoia paber ja pliiats käepärast, et saaksid vajadusel koduse ravi juhised kirja panna; 
  • hoia võimalusel enda isikut tõendav dokument käeulatuses;
  • 1220 numbrile helistades kehtib kõneteenuse numbri tavatariif ja hind kujuneb;
  • vastavalt helistaja telefonioperaatori hinnakirjale. Hinnainfo leiad veebiaadressilt 1220.ee;
  • perearsti nõuandetelefoni pikale numbrile 6346 630 helistades ei rakendu telefonioperaatori poolselt lisatariifi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.