Tavasigareti asendamine mõne teise nikotiinitootega ei ole tervisele ohutu alternatiiv

Nikotiin on tervisele igal kujul ohtlik, seega tasub sellest täielikult loobuda.Foto: Shutterstock

Tervise Arengu Instituut kutsub uut aastat alustades loobuma kõikidest nikotiini sisaldavatest toodetest. Nikotiinist loobumisel pakub tuge sotsiaalmeedia grupp ja uudse abivahendina interaktiivne sõnumilahendus.

Kui tavasigarettide suitsetamine on langustrendis, siis üha suuremaks probleemiks on Eestis saamas alternatiivsete tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamine. 2020. aasta Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumiseuuringu kohaselt tarvitab Eestis tubakatooteid keskmiselt iga kolmas mees ja iga neljas naine.

„Ehkki tubakatööstus on üritanud jätta muljet, justkui oleksid üha lisanduvad uued tubaka- ja nikotiinitooted tavasigaretist loobumiseks head alternatiivid, ei ole see piisavat tõendust leidnud. Kõik nikotiini sisaldavad tooted põhjustavad tervisele ohtu ja on sõltuvust tekitavad,” märkis TAI alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Veerpalu.

Kuna sageli ei saa tarvitaja aru, kui palju nikotiini ta kasutuskorra või päeva jooksul saab, võib osa alternatiivsete tubakatoodete korral sõltuvus tekkida isegi kiiremini. “Noorte puhul piisab sõltuvuse tekkeks näiteks 5 milligrammist nikotiinist päevas – umbes sama palju nikotiini on veerandis e-sigareti vedelikus,“ hoiatas Veerpalu.

Nikotiin on tugevatoimeline närvimürk, millest loobumine ei ole lihtne. TAI on järjepidevalt läbi viinud suitsetamisest loobumise kampaaniat. Sel korral tuuakse tavasigareti kõrval esmakordselt fookusesse kõik nikotiini sisaldavad tooted. Kampaania üks eesmärke on olla julgustavaks müksuks igasuguse nikotiinitoote tarvitajale, et loobumisteekond ette võtta.

„Loobumise üks olulisimaid komponente on motivatsioon. Otsuse loobuda peab inimene võtma vastu ise ja oma põhjused võiks lausa kuhugi üles kirjutada, et need tagasilangushetkedel hõlpsalt leitavad oleksid,“ annab Veerpalu nõu.

Hea teada!

  • Tubakainfo.ee veebilehelt leiad 25 erinevat võimalikku põhjust sõltuvusest vabanemiseks. 
  • Tubakainfo lehelt leiad ka mitmeid abivahendeid tubakast ja nikotiinist loobumiseks. Näiteks aitab Fagerströmi test määrata nikotiinisõltuvuse tugevust. Loobumisplaan on aga toeks soovitustega toimetulemiseks esimestel päevadel, mil loobujal on kõige raskem.
  • Põhjalikku nõustamist koos raviplaaniga saad tubakast loobumise nõustamiskabinettidest, mis on tasuta ja kuhu saab soovija ise pöörduda, vajalik on vaid eelregistreerimine.
  • Nõustamiseks võid pöörduda ka apteekri, oma perearsti või -õe poole, kes oskavad loobumisteekonnal motiveerida ja kasulikke nõuandeid jagada.

Nikotiinist loobujaid toetab interaktiivne erilahendus

TAI tänavuse kampaania juhtmõtteks on „Mulle aitab!“, mis peegeldab nikotiinitarvitamise erinevaid negatiivseid mõjusid, millest loobumise abil võitu saada soovitakse. 2022. aasta tubakast loobumise kampaania järeluuringu andmetel on peamisteks loobumise ajenditeks rahakulu, tervise halvenemine, oluline muutus elus ja sobimatus elustiiliga.

„Otsus sõltuvusest vabaneda ja oma elu üle taas kontroll haarata tasub välja öelda ka sõpruskonnas, sest ümbritseva keskkonna tugi on loobumisel suure tähtsusega,“ märkis Veerpalu. Nõuandeid raskuste ületamiseks ja motivatsiooni hoidmiseks leiab Facebooki lehelt „Nikotiinivaba“.

Esmakordselt pakub TAI nikotiinist loobujatele ka interaktiivset tuge. Selleks saab Nikotiinivaba Facebooki lehe kaudu ühenduse luua interaktiivse erilahendusega, mis Messengeri teel suheldes jagab toetavaid sõnumeid ja nõu esimesel neljal päeval, mil vastu pidada on kõige raskem. Lingi vestluslahendusega suhtluse alustamiseks leiab Facebooki lehe postitustest.

Kampaania sõnumeid edastab ilmekalt ka Tallinna Hobujaama bussipeatusse paigaldatud helilahendus, mille abil saab kuulata otsustavaid sõltuvusest vabanemise manifeste „Mulle aitab!“.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.