Hea uni

Millised märgid viitavad uinutisõltuvusele ja kuidas sellest välja murda?

Uinutite pikaaegne tarvitamine võib tekitada sõltuvust.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

  • Dormeo – parim kingitus,
  • mida teha endale ja oma lähedastele, on
  • hea uni!

Miks uinutid sõltuvust tekitavad ja kuidas ennast sellest nõiaringist välja murda, selgitab Pärnu haigla vaimse tervise õde Laura Oisalu, kelle igapäevatöö osaks on ka uinutite ja rahustite sõltuvushäirega patsientide nõustamine.

Vaimse tervise õde Laura Oisalu nendib, et uinutite tarvitamine on Eestis küllaltki levinud – on ju see niivõrd mugav ja kiire lahendus uneprobleemide korral. Umbes kümme protsenti rahvastikust kasutabki bensodiasepiine ja nendesarnased ravimeid ehk uinuteid ja rahusteid.

Muidugimõista on uinutid teatud puhkudel näidustatud, näiteks mõne traumaatilise sündmuse järgselt – lähedase surm, suur õnnetus, iseenda raske diagnoosi teada saamine. “Uuemad juhised soovitavad siiski mitte ravimitega maha surumist, vaid, et inimene töötleks need tunded endas läbi – iga olukord on erinev,” märgib Oisalu.

Ja äärmiselt oluline on tõsiasi, et uinuteid tohib tarvitada vaid lühiajaliselt.”Aga see info libiseb inimestel tihti kõrvust mööda, sest uinuti on nii mugav – miks unetusega võidelda ja teha unehügieenis muutusi, kui ravimit võttes uinun 15 minutiga?” räägib vaimse tervise õde. Tähele tuleb panna sedagi, et eakate puhul on uinutite kasutamine veelgi suurema riskiga, kuna nende ainevahetus on aeglustunud ning ravim võib hakata organismis kuhjuma.

Niisiis pole uinutid teps mitte “süütud” ravimid – nendega kaasneb terve rodu kõrvaltoimeid. Sagedasteks kõrvaltoimeteks on näiteks uimasus, väsimustunne, tasakaalu ja koordinatsioonihäired, närvilisus, mäluhäired, ebameeldiv maitse suus. Ja uinutid rikuvad ära ka unestruktuuri ja -kvaliteedi ehk sügavat und jääb järjest vähemaks. 

Vaimse tervise õde märgib ka, et uneravimid mõjuvad pärssivalt meie õnnehormoonide serotoniini ja noradrenaliini tekkele. Seega muudab pikaaegne uinutite tarvitamine inimese depressiivsemaks.

Miks uinutid sõltuvust tekitavad?

Tegelikult võib uinuteid tarvitada maksimaalselt kaks kuni neli nädalat. “Uinutid on nii-öelda kiirabi ehk neid võiks võtta üksikutel kordadel – vaid kriitilistel hetkedel, kui ilma tõesti kuidagi ei saa. Unerohi ei võta ju tegelikku põhjust ära – nende unetuse probleemidega tuleb süvitsi tegeleda,” sõnab Oisalu.

Aga miks on uinutitest nii lihtne sõltuvusse jääda? “Uinutid mõjutavad meie aju ja kesknärvisüsteemi – need pärsivad aju, aeglustavad närvirakkude tegevust ehk teevad inimese rahulikumaks ja aitavadki magama jääda. Ja sellega harjub inimene lihtsasti ära, seetõttu on ka uinutitest raske loobuda,” selgitab Oisalu.

“Inimesele on kombeks olla mugav – unetuse korral haaratakse väga kergekäeliselt lihtsa lahenduse ehk uinuti järele. Öeldakse aga, et umbes pooltel uinutite tarvitajatel tekib kahe nädala järgselt juba ravimi osas tolerants. Sestap hakatakse omal käel doose järjest suurendama ja kaevatakse ennast järjest sügavamale auku,” tõdeb vaimse tervise õde. 

Ta lisab, et pideval ja pikaajalisel uinutite kasutamisel tekibki ravimitest sõltuvus, sellele viitab ka vajadus ravimiannust aina suurendada. Ravimisõltuvuse märgiks on seegi, kui uinuti ärajätmisel halveneb enesetunne järsult. “Suurim ohumärk sõltuvusest on suur tung – kui tunned, et vajad ilmtingimata uinutit ning ravimi otsa saamine tekitab suurt ärevust ja hirmu. Tekib uskumus, et ilma ei suudagi magama jääda,” kirjeldab Oisalu. 

“Oluline on märkida, et kõik und soodustavad ravimid ei ole uinutid, mille puhul on kõrge sõltuvusrisk. On und soodustavaid ravimeid, mille riskid on madalamad ning millele sageli minnakse uinutisõltuvuse puhul üle. Uni on väga tähtis ja magada peab saama,” lisab Oisalu.

Kuidas uinutisõltuvusest vabaneda?

Vaimse tervise õde nendib, et uinutisõltuvusest välja tulemine nõuab teadlikkust, sihikindlust ja pingutust. “See on pikk ja väga raske tee. Aga mida kõrgem on motivatsioon, tahe ja lähedaste tugi, seda lihtsam on sellest välja murda,” ütleb Oisalu.

“Inimesed võtavad tihti aastaid uinuteid – doose on järjest suurendatud ja sellest on saanud igapäevane elustiili osa. Seetõttu on nendest loobumine tohutult raske, sest ei suudeta iseendale sõltuvuse olemasolu tunnistada,” nendib vaimse tervise õde. 

Sestap peakski uinutitest loobumise alguspunktiks olema sõltuvusprobleemi mõistmine ja tunnistamine, et vajad abi. Äärmiselt oluline on teadvustada sedagi, et ravimitest loobumisega kaasnevad ebamugavad võõrutusnähud, mis võivad kesta nädalaid. 

Pikaajalise uinutite tarvitamise lõpetamisel võib esineda unetuse sümptomite ägenemine. Samuti võivad esineda ärajäämanähtudena peavalu, lihasvalu, kehaline pinge- ja ebamugavustunne, rahutus, ärevus.

“Kui ravimikogused on olnud väga suured, siis hakkame esmalt vaikselt doose vähendama. Oluline on mõista, mis on uneprobleem ja mis on võõrtusnäht – lihtsam on ju mõelda, et unetus on tagasi. Seetõttu on sellel teekonnal psühholoogiline abi väga oluline,” ütleb Oisalu. 

“Mõnel läheb võõrutusprotsess väga sujuvalt, teisel aga on väga rasked võõrutussümptomid. Mõnel juhul võib vajalikuks osutuda ka statsionaarne võõrutusravi,” tõdeb vaimse tervise õde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.