“Unetuse ravi spetsialistina tean, et inimesed ennustavad oma järgmist päeva ette. Nad mõtlevad: homme oluline päev, võtan uinuti, sest äkki ma ei maga! Tegelikult ei oleks ka tabletita midagi häda,” kirjeldab Hion.
“Igal patsiendil võib tulla vajadus, et kasutada korra uinutid. Näiteks kui on kurb perekondlik sündmus. Mure on aga see, et meil on liiga palju neid, kes kasutavad püsivalt,” sõnab Laius. Kuigi arstid kirjutavad tavapäraselt välja maksimaalse ravikuuri ehk 60 tabletti, ei ole need Laiuse sõnul mõeldud kasutamiseks kuude või aastate kaupa.
“Peaks piirduma kahe nädalaga. Paljudel inimestel käib tabletivõtmine aga igal õhtul enne magama jäämist. Ilmselt nad tunnevad, et ilma selleta magamata ei saa. Inimestel, kel päevane liikumine väike, tekib see, et ta ei väsi ära lihtsalt. Eriti kui päeval magada, siis ei jäägi magama öösel,” toob Laius välja unerohu liigtarvitamise põhjuseid.
“On ju hästi lihtne kirjutada uinuti välja, aga meedikutel ei ole aega ja võimalust uurida, kuidas inimene seda võtab ja sellest saabki püsiv kasutamine. Selle pealt on väga raske maha saada,” lisab Hion.
Mis siis ometi aitaks?
Tihtipeale ei mõista inimene isegi oma unetuse põhjuseid. Küll saab ta aga aru sellest, et tarvitatud aine toob enesetundele leevendust. Olgugi, et üpris lühiajaliselt. Ajapikku ravimite tolerants kehas tõuseb ja vastavalt suurenevad endise efekti saavutamiseks vajalikud kogused.
“Mõne aja pärast tekib sageli, et inimesed hakkavad üles ärkama üha varem. Alguses magasid rohtu võttes hommikuni, nüüd aga ärkavad juba viie ajal ja siis nelja ajal ja siis juba kolme ajal. Alguses jäid kohe magama, aga siis juba tunni-kahe jooksul. Tekib ravimi toime vähenemine. Ravi alustades ei tea kunagi ette kui kiirelt see kellelgi tekib,” hoitab Hion.