Ajavööndivahetuse väsimus on üldiselt mööduv ja ei vaja ilmtingimata ravi, kinnitab Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi doktorant, proviisor Anita Tuula. Kuidas aga ajavahest tingitud väsimsuega toime tulla?
Ajavööndivahetuse väsimus tekib, kui reisida lühikese aja jooksul läbi erinevate ajavööndite. Kui paaritunnine ajavahe enamikku reisijatest ei mõjuta, siis viietunnise või pikema ajavahega harjumine tekitab probleeme magama jäämisega pea kõigil. Anita Tuula nendib, et inimese une-ärkveloleku rütm ajavööndeid ei tunne ning kohaneb uute magamamineku kellaaegadega aeglaselt.
“Lisaks unetusele võivad ajavööndivahetusega kaasneda ka päevane uimasus, füüsilise ja vaimse võimekuse alanemine ning erinevad seedetrakti kaebused. Võrreldes tavalise reisiväsimusega kestab ajavööndi vahetusega seotud väsimus pikemalt – kuni nädala. Seega on paaripäevaste reiside puhul mõistlik uue ajavööndiga üldse mitte ennast harjutada ning magama minna harjumuspärastel aegadel,” soovitab farmaatsia doktorant.