SUVINE ABC – kuidas ennetada higistamist ning võidelda ebameeldiva lõhnaga?

Suvel kuluvad marjaks ära nipid higistamisega toimetulekul.Foto: Depositphotos

Palavate ilmadega on loomulik tavapärasest intensiivsem higistamine. Kuidas sellega aga toime tulla, jagab nõuandeid Südameapteegi proviisor Gerda Nelis.

Esmane valik liighigistamise vastu on antiperspirant. Kusjuures segamini ei tasu ajada deodoranti ja antiperspiranti. Nimelt neist esimene – deodorant – ei kaitse mitte higistamise eest, vaid hoiab ära ebameeldiva lõhna tekke. Antiperspirandi ülesanne on aga higistamist just ennetada. Seda tänu koostises olevatele alumiiniumsooladele, mis ahendavad higinäärmeid takistades seeläbi higistamist. Pesemise ja ka rakkude loomuliku uuenemise protsessi kaudu need eemalduvad ja loomulik higistamise protsess taastub.

Antiperspirante on mitmesuguseid erinevaid, kuid alumiiniumisoolade sisaldus on suurem just apteekides müüdavates preparaatides, ulatudes 10-20 protsendini. Olenevalt higistamise intensiivsusest saab valida sobiva preparaadi. Samas tuleb arvesse võtta ka naha tundlikkust, alustada tuleks siiski madalamast protsendist. Neid tooteid tuleb nahale kanda maksimaalselt paar korda nädalas ning ööseks, sest siis on higinäärmed puhkeseisundis.

Antiperspiranti kantakse kuivale ja tervele nahale, õhukese kihina ja lastakse kuivada. Kindlasti ei tohi toodet kanda raseeritud või muul viisil ärritunud nahale. Võib kasutada ka jalgadel ja peopesadel, kuigi toime on tugevaim kaenlaalustel. Kui ei toimu higistamist, siis ei teki ka ebameeldivat lõhna, sest higilõhn tekib higi ja bakterite koosmõjul. Kui on soov või vajadus, siis võib kasutada teistel nädalapäevadel ka deodoranti.

Kui liighigistamine on põhjustatud näiteks ülekaalust, menopausist või närvisüsteemiga seotud teguritest, siis võib abi olla ka salveid ja melissi sisaldavatest kapslitest. Need toimivad higistamist pärssivana kogu kehal. Salvei aitab normaliseerida higistamist ning meliss toimib ka emotsionaalselt tasakaalustavana – rahustav ja lõõgastav. 

Jalgade liighigistamise korral on olulisel kohal ka desinfitseerimine seenhaigusi ennetavate spreidega, sest niiske ja soe keskkond on jalaseenele meelepärane. Liighigistamise vastu jalgadel saab võidelda ka erinevate jaladeodorant-puudrite või spreide abil, mis värskendavad ja kuivatavad higistavaid jalgu, samuti desinfitseerivad ja ennetavad seenhaiguste teket. Aitavad peita ebameeldivat higilõhna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.