Spordipoodi minnes tuleks eelnevalt läbi mõelda, millistes tingimustes sa oma jooksujalatseid kasutama hakkad. Kas armastad sörkida asfaldil või hoopis loodust nautida? On sul tahtmist trenni teha ka lume ja libedaga või piirdub sinu jooksu hooaeg pigem suviste ilmadega? Võibolla otsid jalanõusid hoopis pikemate maratonide jaoks?
Igapäevased jooksujalatsid – need on enamasti mõõduka pehmenduse, siledama talla ja hea painduvusega. Eelistada võiks jalatseid, milles on kasutatud tugevamaid materjale. Eelkõige selleks, et need tihedale kasutusele vastu peaksid.
Jooksmine maastikul/talvel – sellistes tingimustes jooksmisel mängib jalanõude puhul olulist rolli tallamuster, mis peab olema krobeline. Väga libedatel/mudastel teeoludel sörkimiseks vali jooksujalatsid, mille tallale on haarde suurendamiseks lisatud ka naastud. Maastikul ning talvistes tingimustes jooksmiseks peaksid jooksutossude pealsed olema tehtud tihedamast ning purukindlama koega materjalist. See takistab looduse ja külma tungimist varvaste vahele. Talvel joostes võiks pealis olla ka veekindel. Oluline on ka kõrgem kannaosa, mis kaitseb ebatasasel pinnasel pahkluud.
Võistlused – pikemateks distantsideks ning võistlusteks eelista jooksujalatseid, mis on kergemad ning seega väiksema hulga pehmendusega. Nendega väsivad jalad vähem ning need annavad võimaluse loomulikumalt ja kiiremini liikuda. Samas saab ka jalg rohkem põrutada. Seega ei ole soovituslik väga kergeid ja vähese pehmendusega jooksujalatseid tavapärasel treeningul kasutada. Mida treenitum on jooksja ja tema jalg, seda õhema tallaga võib ta joosta.
2. Milline on sinu jalatüüp?
Väga oluline on endale selgeks teha ka oma jala eripärad. Jalatüübist oleneb lisatoestuse vajadus. Oma jalatüübi teadasaamiseks on kõige parem teha ära jalgade koormusjaotuse test. Hea on kauplusesse kaasa võtta ka kantud vabaajajalatsid, mille kulumisjälgede järgi saab samuti hinnata jala ja rühi eripärasid. Enda jalatüübile vastavad jooksujalatsid hoiavad sind vigastustest, muudavad liikumise efektiivsemaks ja nauditavamaks.
Jooksujalatsid jaotatakse jalatüübi järgi kolme kategooriasse: neutraalse jalatüübi ning ala- ja ülepronatsiooni jaoks loodud jalanõud. Jooksujalatseid, mis nendele tüüpidele vastavad, tähistatakse brändide poolt enamasti sõnadega neutral, stability ja motion control.