Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Fotod: Ida-Tallinna Keskhaigla neonatoloogia osakonda jõudsid vastsündinute elustamislaud ja simulatsiooninukk
Esmaspäeval, 18. novembril anti Ida-Tallinna Keskhaiglale Sünnitusmajade Fondi poolt üle 2023. aasta Jõulutunneli projekti raames annetajate toel kogutud mobiilne elustamislaud enneaegsetele ja hingamisraskustega vastsündinutele kiire abi osutamiseks.
Lisaks sai haigla Aitan Eestit MTÜ püsiannetajate abiga kaasaegse simulatsiooninuku enneaegsete vastsündinute elustamise kriitiliste situatsioonide harjutamiseks.
Ida-Tallinna Keskhaigla neonatoloogia osakonna juhi dr Pille Andressoni sõnul tähendab uute seadmete kasutuselevõtt Eesti sünnitushaiglates alati olulisi samme lapse arengut toetava perekeskse intensiivravi ja ravikvaliteedi suunas.
„Vastsündinute elustamislaud on üks tänapäevasemaid hingamistoe aparaate neonatoloogia valdkonnas. See võimaldab enneaegsetele, aga ka hingamisraskustega ajalistele vastsündinutele anda hingamisabi sisuliselt juba sünnitusvoodis, ilma et last peaks emast eraldatama,“ rääkis dr Andresson.
„Elustamislaua saab kasutusele võtta kohe, kui sünnitus on toimunud. Ja juba siis, kui laps on veel emaga nabanööri kaudu ühenduses ning nabavereringe toimib,“ selgitas arst, lisades, et elustamislaual saab teha ka kõik vastsündinule vajalikud uuringud ja protseduurid ning hoida samal ajal lapse kehatemperatuur stabiilsena.
„Jõulutunneli projekti toetusega soetatud vastsündinute elustamislauast võidavad kõik keerulise sünni läbi teinud emad ja lapsed,“ kinnitas ITK neonatoloogia osakonna juht.
Pehmemat sünnikogemust võimaldava vastsündinute elustamislaua andsid haiglale üle Sünnitusmajade Fondi patroon pr Sirje Karis ja fondi esinaine Laine Randjärv. Simulatsiooninuku kui praktilise õppevahendi andis üle Aitan Eestit MTÜ juhatuse esimees Janar Saviir. (Fotod: Raigo Pajula)
Pehmema sünnikogemuse nimel
Orienteeruvalt iga kümnes vastsündinu vajab oma esimestel eluminutitel uue maailmaga kohanemiseks hingamistoetust või temperatuuri stabiliseerimist. Seetõttu on haigla poolt alati valmisolek esmatähtis, samuti treenib haigla oma oma töötajaid regulaarselt erinevateks situatsioonideks.
„ITK-s on üle kümne aasta läbi viidud meeskondlikke simulatsioone, et tõsta oskusi ja valmisolekut vastsündinute seisundite äratundmisel ja stabiliseerimisvõtete rakendamisel. Viimased kaheksa aastat oleme treeninud oma oskusi süstemaatiliselt,“ rääkis ITK õpetav arst, neonatoloogia osakonna pediaater dr Kadri Margus.
„Uus enneaegse vastsündinu elustamise nukk meie simulatsioonivahendite arsenalis võimaldab luua veelgi realistlikemaid treeningstsenaariume, tõsta meeskonna professionaalsust ning olla veelgi paremini valmis igas olukorras. Oleme väga tänulikud, et saame tänu heategevusele oma koolitusi täiustada ja pakkuda meie kõige väiksematele patsientidele veelgi paremat abi ja kokkuvõttes pakkuda peredele pehmemat sünnikogemust,” ütles dr Margus.
„Tänapäeva meditsiin ja suurepärased spetsialistid aitavad iga päev kaasa sellele, et ka kõige pisemad ja enneaegsed beebid saaksid võimaluse turvaliseks ja terveks elu alguseks,“ sõnas Janar Saviir, Aitan Eestit MTÜ juhatuse liige. „Olen ise viie lapse isa ja tean, kui habras ja imeline on elu algus. Loodan, et tänu sellele nukule saavad meditsiinitöötajad olla veelgi paremini ette valmistunud keerulisteks elu alguse hetkedeks, kus mõni beebi vajab teistest rohkem hoolt ja abi.”
Traditsiooniline enneaegse sünni päeva trepikontsert ITKs. (Fotod: Raigo Pajula)
ITK neonatoloogia osakond on Eesti kõige suurem enneaegsete ja sügavalt enneaegsete laste ravile spetsialiseerunud haiglaüksus. Aastas aitab ITK elule üle 3000 vastsündinu, neist ligi 350 kriitilises seisus last veedavad oma esimesed elupäevad, -nädalad ja isegi -kuud arstide ja õdede jälgimisel neonatoloogia osakonnas.