Kas 3D-prinditud vaktsiiniplaastrid asendavad tulevikus süstlad?

Teadlased kasutavad vaktsiiniplaastri loomiseks 3D printerit.Foto: University of North Carolina at Chapel Hill

Stanfordi ja Põhja-Carolina ülikooli teadlased on 3D printeri abil loonud mikronõeltega vaktsiiniplaastri, mis pakub tugevamat immuunvastust kui tavaline vaktsiin.

Teadlased loodavad, et vaktsiiniplaastri lihtsus ja tõhusus paneb aluse uuele viisile vaktsiinide edastamiseks – see on valutu, vähem invasiivne kui süst, seda saab ise manustada ja see ei vaja külmhoiustamist ehk seda saab lihtsasti kõikjale üle maailma saata.

Plaastri sees asuvad mikroskoopilised vaktsiiniga kaetud mikronõelad, mis lahustuvad naha sees. Uuringutulemused näitavad, et 3D vaktsiiniplaaster tekitas olulise T-raku ja antigeenispetsiifilise antikehade vastuse, mis oli nahaalusest süstist 50 korda suurem. Seega võimaldaksid mikronõelaga vaktsiiniplaastrid kasutada tulevikus ka väiksemat annust vaktsiini.

Kuigi mikronõeltega plaastreid on uuritud aastakümneid, ületab uus teadustöö mõned varasemad väljakutsed. 3D-printimise abil saab mikronõelu hõlpsasti kohandada, et töötada välja erinevad vaktsiiniplaastrid nii gripi, leetrite, hepatiidi või COVID-19 vaktsiinide jaoks. Teadlased jätkavad arendustöid ja koostavad nüüd järgmisteks testideks mRNA koroonavaktsiinide (Pfizer ja Moderna) mikronõeltega plaastrid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.