Kliinikumi jõuab peagi tüvirakkude siirdamiseks vajalik meditsiiniseade

CliniMacs Prodigy seade on vajalik vereloome tüvirakkude töötlemiseks.Foto: Miltenyi Biotec

Tartu Ülikooli Kliinikumi lastefond ja Eesti vähihaigete laste vanemate liit aitavad vähihaigetel lastel saada kõige kaasaegsemat ravi siinsamas Eestis, toetades tüvirakkude siirdamiseks vajaliku meditsiiniseadme seotamist.

Täpsemalt jõuab heade annetajate abiga peagi kliinikumi CliniMacs Prodigy seade, mis on vajalik vereloome tüvirakkude töötlemiseks. See võimaldab pakkuda ka Eestis innovaatilist meetodit raviteekonnal, mis on vajalik tüvirakkude siirdamise läbiviimiseks vähidiagnoosiga patsientidel.

„Tüvirakkude töötlemine nimetatud seadmega on üks osa kogu keerukast raviprotsessist, ent ainuke võimalus nende patsientide puhul, kellele HLA-identset sugulasdoonorit või sobivat registridoonorit ei leidu,“ selgitas kliinikumi hematoloogia ja luuüdi transplantatsiooni osakonna juhataja dr Ain Kaare.

Seni on Eesti patsientide tüvirakkude töötlemist läbi viidud teistes riikides. Seadme ostmise järgselt on kliinikum ainus tervishoiuasutus Eestis, kus innovaatiline meetod kasutusele võetakse. „Haploidentne siirdamine ja tüvirakkude töötlemine selle protsessi osana võib hakata ühel hetkel tulevikus asendama registridoonorilt pärinevate vereloome tüvirakkude kasutamist,“ lisas dr Kaare. 

Meditsiiniseade võimaldab kasutada vereloome tüvirakkude doonorina lapsevanemaid, õde või venda, kes muidu ei oleks koesobivuse poolest patsiendile täpselt sobivad. Lisaks on see kasutatav immuunraviks ja modifitseeritud T-rakkude kasutamiseks.

Eesti vähihaigete laste vanemate liit toetab seadme soetamist eelmise aasta Pardirallil kogutud annetuste eest. Liidu juht Kaili Semm selgitas samuti, et kuni seadme tööle hakkamiseni peab vereloome tüvirakkude töötlemist haigekassa ja liidu toel teostama väljaspool Eestit, kuid tulevikus on tänu selle aparaadi olemasolule võimalik protsess läbi viia Eestis.

“See võimaldab vältida väga keerukat logistikaprotsessi, kus rakkude transportimiseks töötlemiskohta, rakkude töötlemiseks ja tagasitranspordiks on aega vaid 72 tundi. Eriti keerukas on sellist logistilist protsessi läbi viia praeguses pandeemiatingimustes, kus regulaarlennuliiklus on väga hõre,“ märkis Semm. 

Kliinikumi lastefondi  juhatuse liikme Siiri Ottender-Paasma sõnul on pandeemia õpetanud, kuivõrd hindamatu on oskus ja võimekus rakendada innovaatilisi ravivõimalusi siinsamas Eestis.

“Kliinikumis on olemas oskus ka kõige keerulisemateks raviprotseduurideks, sealhulgas tüvirakkude siirdamiseks, paraku tuli nende rakkude töötlemiseks ette võtta reis mõnda välisriiki. Pandeemia tegi sellegi võimaluse oluliselt keerukamaks,” tõdes Ottender-Paasma. “Selleks, et ränga diagnoosi saanud Eesti lapsed saaksid endiselt osa kõige kaasaegsematest ravivõimalustest, oli kalli seadme soetamine ainuvõimalik lahendus. Suur aitäh kõigile annetajatele, kes selle võimalikuks tegid!”

Innovaatiline seade maksab ligi 350 000 eurot, selle soetamiseks sõlmisid kliinikumi lastefond, vähihaigete laste vanemate liit ja kliinikum kolmepoolse kokkuleppe. Tüvirakuseadme soetamist toetavad Selver, TMB Element, Baltic Agro, Nordic Spedition ning TÜK Lastefondi püsiannetajad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.