Kasvava organismi luu- ja lihaskond ning immuunsüsteem on alles välja kujunemas ning seetõttu on laste ja noorte mineraalainete ja vitamiinide vajadus suurem. Samuti kaasnevad kasvamisega sugulise küpsemisega seonduvad hormonaalsed muutused organismis. „Kui eelmainitule lisandub veel keskmisest suurem füüsiline koormus, ei pruugi kasvav organism koormusega toime tulla, millest tulenevalt võivad tekkida erinevad terviseprobleemid,“ lausus dr Raave-Sepp.
Arsti sõnul võib liigne treening mõjutada luude ja lihaste normaalset kasvu ning arengut. Noorsportlastel on sagedased vigastused luumurrud, nikastused, venitused ja liigeste vigastused, kuna noortel pole lihaste ja luustiku stabiilsus veel täielikult välja arenenud. “Kui mängulisest harrastusest saab lapse kasvades kolm korda nädalas või enama treeningkorraga füüsiline koormus, siis vajab noorsportlase tervis regulaarset jälgimist: liiga intensiivne ja korduv treening võib viia ülekoormusvigastuseni,” tõdes dr Raave-Sepp.
Noorte sportlaste puhul tuleb dr Raave-Sepa hinnangul jälgida kasvu ja kehakaalu dünaamikat, samuti luusiku tervist – seetõttu on oluline kaltsiumi ja D-vitamiini taseme jälgimine, et vältida luustiku probleeme.
Kaltsium kannab olulist rolli nii tugevate luude, hammaste kui ka lihaste töös. Defitsiidile võivad viidata krooniline väsimus, liigeste, luude ja lihaste valulikkus ning lihaskrambid. Viimaseid sümptomeid võib põhjustada ka magneesiumipuudus või kaltsiumi ja magneesiumi omavahelise suhte häirumine. D-vitamiini vajab keha eelkõige kaltsiumi ja fosfori ainevahetuse tagamiseks kui ka koordinatsiooniks, lihasjõudluseks ja sooritusvõimeks.
Täiskasvanud kestvussportlasi tabab tihti rauavaegus
Treenivatel täiskasvanutel aitab tervisekontroll enne treeninguid alustades, jätkates neid pärast pikemat pausi, treeningkoormust suurendades või võistlusspordiga tegeledes ennetada ülekoormust ja saavutada seeläbi seatud eesmärke.
“Ülekoormus sportimisel ning ebapiisav taastumine võib ka täiskasvanutel kaasa tuua tõsiseid tervisekahjustusi. Harrastusportlastel on sarnaselt tippsportlastega oht, et organismi viimasele piirile viimisel ollakse haigustele vastuvõtlikumad. Kurnavale füüsilisele pingutusele võib järgneda organismi kaitsevõime vähenemine ning seetõttu on näiteks kestvusaladega tegelevatel sportlastel kurnatusega kaasnevate viirusnakkuste vältimine tõsine katsumus,“ lausus laboriarst.