Arst vastab: miks on oluline oma igapäevased sammud täis kõndida?

Salu Health kliiniku üldarst Silver Ratnik.Foto: Salu Health

Aktiivseks eluviisiks on palju erinevaid võimalusi, nagu näiteks jõusaalis treenimine või meeskonnaspordi treeningud, kuid tegelikult aitab tervise turgutamiseks ka lihtsast jalutamisest. Salu Health kliiniku üldarst Silver Ratnik selgitab, miks on igapäevaste sammude kogumine oluline.

„Jalutamine on üks kergemaid viise, kuidas oma elustiili aktiivsemaks muuta ning pealtnäha lihtsa tegevusega, turgutad tegelikult oma tervist mitmel moel,“ sõnas üldarst dr Silver Ratnik.

Esimese ja väga olulise kasutegurina tõi arst välja südame ja veresoonkonna haiguste riski vähendamise. Kõndimine tugevdab südame tervist, parandades vereringet ja -rõhku ning tugevdades südamelihast. Samuti aitab jalutamine kaasa tervisliku kehakaalu hoidmisele ning nii vähendad oma riski haigestuda näiteks diabeeti, südame- ja veresoonkonnahaigustesse või insulti.

Lisaks südametervise turgutamisele tõi üldarst teise kasutegurina välja, et kõndimine hoiab lihaseid ja liigeseid toonuses. „Regulaarne jalutamine hoiab liigesed liikumises ning tugevdab lihaseid ja luid. Nii vähendad liigestes kangust ja riski haigestuda mõnda liigeshaigusesse.“ Dr Ratnik lisas, et liikuda võiksid kõik, nii noored kui vanad, ja oluline on juba võimalikult varajases eas õpetada lastele tervisliku eluviisi põhitõdesid.

Füüsiline tervis ei ole ainus, mis liikudes turgutust saab, sest jalutamine parandab ka tuju ning aktiveerib ajukeemiat. Arsti sõnul vähendab liikumine stressi ja ärevust ning parandab üleüldist tuju, sest füüsiline aktiivsus vabastab endorfiine, mis aitavad meeleolu tõsta. Uuringud on näidanud, et looduses ja vabas õhus viibimine langetab meie stressitaset märgatavalt.

„Suvised ilmad muudavad jalutamise väga mõnusaks ning soovitan soojalt oma igapäevaste sammude kogumiseks auto asemel eelistada hoopis jalgsi oma käigud ette võtta. Nii hoolitsed nii oma südame kui ka tuju eest ning näed oma kodukohta hoopis teise pilgu läbi,“ soovitas arst.

Arst soovitab

Selleks, et oma tervist kõndimisega turgutada, ei pea iga päev metsaradadel ekslema. Dr Silver Ratnik jagab paari kavalat nippi, kuidas oma sammude arvu tõsta:

  1. Lifti asemel vali trepid;
  2. Kui ootad bussipeatuses oma transpordivahendit, siis seismise asemel liigu ringi;
  3. Parklates pargi auto võimalikult kaugele. Ka paar lisasammu aitavad eesmärgi täitumisele kaasa;
  4. Paku töökaaslasele välja värske õhu koosolek ning ammutage liikudes värskeid ideid;
  5. Muuda liikumine lõbusaks – kuula audioraamatuid või taskuhäälinguid ning nii saad kaks suurepärast tegevust ühendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.