Confidos saab nüüd teha varajast kopsuvähi diagnostikat

Kopsuarst dr Erve Sõõru rõhutab, et varakult avastatud kopsuvähk on paremini ravitav.Foto: Confido

Confido erameditsiinikeskus pakub nüüdsest eraldi kopsuvähi diagnostika teenust, mis aitab avastada kopsuvähki võimalikult varases staadiumis, kus pole veel tekkinud haigustunnuseid.

Kopsuarsti dr Erve Sõõru sõnul haigestuvad kopsuvähki sagedamini just suitsetajad ja kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust põdevad inimesed. Seejuures on lohutav teada, et uuringute alusel on varakult avastatud kopsuvähiga patsientide elulemus efektiivse raviga üle 80%.

Kopsuarsti sõnul on heale diagnostikale pääsemise kiirus väga oluline, et avastada kopsuvähk võimalikult varases staadiumis, kus pole veel tekkinud haigustunnuseid. Arsti sõnul on kopsuvähki haigestumise riskid ka passiivne suitsetamine (suitsetajaga ühes ruumis viibimine), geneetiline eelsoodumus ning pikaaegne kokkupuude suure radoonisisaldusega õhuga ja kemikaalidega.

Kopsuvähk on kopsukoe muundunud rakkudest alguse saanud kasvaja, mis areneb kontrollimatult. Kopsuarst selgitas, et vereringesse sattunud kasvajarakud liiguvad teistesse elunditesse, kus nad hakkavad paljunema ja tekitavad siirdeid ehk metastaase. Eestis diagnoositakse igal aastal üle 800 esmase haigestumise, enam meeste hulgas.

„Kuigi kopsuvähi ravitulemused Eestis on head, on viie aasta elulemus vähkidest kõige väiksem – kõigest 15% –, sest enamasti avastatakse kopsuvähk hilisstaadiumis,“ märkis dr Sõõru ja lisas, et uuringute alusel on aga esimese staadiumi kopsuvähiga patsientide elulemus efektiivse raviga palju tulemuslikum. Varakult avastatud kopsuvähk on paremini ravitav.

Varajane diagnostika annab kindlustunde

“Kopsuvähi varajasse diagnostikasse ootame üle 40-aastaseid, kes oma senise elu jooksul (ka varasemalt) on suitsetanud vähemalt 10 pakk-aastat (1 pakk-aasta = suitsetanud 1 aasta jooksul 20 sigaretti päevas), ning neid, kelle perekonnas on esinenud kopsuvähki või muid kasvajaid. Oma tervist ootame kontrollima ka inimesi, kellele ei ole ammu tehtud kopsupilti või kes ei ole seni kopsuarsti vastuvõtul käinud,“ ütles kopsuarst dr Erve Sõõru.

Kopsuvähi varajane diagnostika kujutab endast sisuliselt kopsuarsti konsultatsiooni. „Soovitame alustada küsimustiku täitmisest, mille skoori alusel selgub kopsuarsti konsultatsiooni vajadus,“ tutvustas dr Sõõru uut võimalust tervist kontrollida. Küsimustiku täitja isiku- ja terviseandmeid töödeldakse üksnes kooskõlas Eesti ja Euroopa isikuandmete kaitse reeglite ja töötlemise korraga. Kõik osalejad saavad tagasisidet.

„Pärast küsimustiku täitmist võtame patsiendiga ühendust, et pakkuda kopsuarsti vastuvõtuks sobiv aeg. Aja saab arsti vastuvõtule broneerida ka ise. On ka videokonsultatsiooni võimalus. Kopsuarsti konsultatsiooni käigus planeerime lisatasu eest vajadusel radioloogilised uuringud (sh väikse kiirgusdoosiga rindkere kompuutertomograafilise uuringu), kopsufunktsiooni uuringud ja vereanalüüsi. Kopsuvähi või muude kopsuhaiguste kahtlusel anname kohe edasised diagnostika- ja ravisoovitused,“ selgitas arst.

Kuna tegu on erameditiistinasutusega, on tegu tasulise teenusega – kopsuarsti konsultatsiooni hinnaks on 100 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.