Tartu Ülikooli arstiteaduse alal kaitstud doktoritöös uuriti, kuidas on rinnavähi sõeluuring aidanud ära hoida suremust ja pikendada eluiga. Tulemused näitasid, et hoolimata madalast osalusmäärast on sõeluuring aidanud kaasa rinnavähisuremuse vähendamisele.
Rinnavähk on Eesti naistel kõige sagedamini diagnoositav pahaloomuline kasvaja. 2004. aastal käivitati riiklik sõeluuring, mille eesmärk on rinnavähi varane avastamine ja seeläbi suremuse vähendamine. Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 50–70 ja 74-aastaseid naisi iga kahe aasta tagant. Sellegipoolest on sihtrühma vanusevahemik olnud soovitustega võrreldes kitsas ja osalusmäär jäänud allapoole rahvusvaheliselt soovitatud 70% taset. Rinnavähi sõeluuringu osalus oli 2015. aastal ainult 50% ja ületas 60% esmakordselt alles 2022. aastal.
Doktoritöö autor, Tervise Arengu Instituudi epidemioloogia ja biostatistika osakonna teadur Aleksei Baburin ütles, et tema töö eesmärk oli hinnata rinnavähihaigestumuse, -suremuse ja elulemuse pikaajalisi trende Eestis, vaadeldes neid ühiskonnas ja tervishoiusüsteemis toimunud muutuste ja sõeluuringuprogrammi rakendamise kontekstis.