Mitmekülgne toitumine on lapse- ja noorukieas kasvu, arengu ja heaolu tagamiseks väga tähtis, sest tasakaalustamata toitumine võib põhjustada füüsilist, kognitiivset ja psüühilist mahajäämust. Lisaks on tasakaalustamata toitumine ja vähene kehaline aktiivsus peamised tegurid, mis põhjustavad lapseeas ülemäärast kehakaalu – seda on kinnitanud ka teadusuuringud.
Sille Pihlak, kes kaitses Tartu Ülikoolis magistritöö “Mikrotoitainete saadavus ja selle seosed ülekaaluga 2–9-aastastel Eesti lastel”, tõi välja, et mikrotoitainete defitsiit tuvastatakse sageli alles hilises staadiumis ning pikas perspektiivis võib see põhjustada mitmeid püsivaid tervisekahjustusi.
Kuna tasakaalustamata toitumine mõjutab kõige enam lapsi, on mikrotoitainete saadavuse hindamine just lastel eriti oluline.
Pihlaku töö põhineb Eesti rahvastiku toitumise 2013.–2015. aasta uuringul. Toiduga saadavate mikrotoitainete arvutamiseks kasutati uuringus toidupäevikuid ja Eesti toidukoostise andmebaasi. Valimisse kuulus 911 last, kelle vanus oli 2–9 aastat.
Pihlaku töö eesmärk oli esimest korda Eestis võrrelda, kuivõrd saavad piisava koguse vajalikke mikrotoitaineid toidust 2–9-aastased normaal- ja ülekaalulised lapsed, ning uurida ülekaalulisuse seost soovituslikust kogusest väiksema mikrotoitainete saadavusega.
Levinud probleem on D-vitamiini saadavus
Alakaalulisi lapsi oli uuringuvalimis 1,9%, normaalkaalulisi 81,7, ülekaalulisi 10,7 ja rasvunuid 5,8%. Ülemäärane kehakaal kimbutas enim 6–9-aastaseid, sealjuures poisse rohkem kui tüdrukuid. Ülekaalulisi ja rasvunud lapsi oli 6–9-aastaste seas 4,5 korda rohkem kui 2–5-aastaste seas: vastavalt 31,6 ja 7%.