Esmakordselt Eestis: Põhja-Eesti Regionaalhaigla hakkas eluohtliku verejooksu raviks kasutama täisverd

Tegemist on spetsiaalselt ette valmistatud täisverega, mis on ohutu mistahes vanuses ja soost patsiendile.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Esmakordselt Eestis võeti Põhja-Eesti Regionaalhaiglas rohke verekaotuse ravimisel kasutusele uue kvaliteediga täisveri, mis sobib kõigile patsientidele. Täisvere doosid paiknevad haiglas EMO reanimatsioonisaali juures, reanimobiilide külmikus ning verepangas intensiivides ja operatsioonitubades kasutamiseks.

„Tegemist on spetsiaalselt ette valmistatud täisverega, mis on ohutu mistahes vanuses ja soost patsiendile. See on kogutud meesdoonoritelt, uuritud verega edasikanduvate nakkuste suhtes, kontrollitult madala anti-A ja anti-B tiitriga ning filtreeritud leukotsüüte eemaldava ning trombotsüüte säästva filtriga,“ selgitas regionaalhaigla verekeskuse vanemarst dr Riin Kullaste.

Regionaalhaigla juhatuse liikme ülemarst dr Kristo Eriksoni sõnul aitab täisveri raskes seisundis patsientidele kiiremini elupäästvat abi osutada. „Massiivse verejooksu korral on iga minut patsiendi elu päästmiseks võtmetähtsusega, täisvere kasutusele võtmine aitab viivitamatult tegutsema hakata, me ei pea ootama ettevalmistatud verekomponente või patsiendi täpset veregruppi, spetsiaalselt ettevalmistatud täisveri on osutunud kriitilistes situatsioonides turvaliseks ja sobivaks ravivõtteks,“ ütles dr Erikson.

“Täisveri on massiivse verejooksu esimeseks ravivõtteks olukorras, kus pole teada patsiendi veregruppi või pole aega verekomponentide ettevalmistamiseks ning kohale toomiseks. Kohe, kui patsiendi veregrupp on selgunud ning on ligipääs verekomponentidele, jätkatakse patsiendi veregrupile vastavate erütrotsüütide, plasma ja trombotsüütidega,” selgitas dr Kullaste lähemalt.

Verekeskuse vanemarst tõi välja, et 50 patsiendiga testperiood näitas, et enamasti on vaja 1-2 doosi täisverd enne komponentidele üleminekut. “Täisvere pikem kasutamine ei ole otstarbekas, sest trombotsüütide funktsioon ja hüübimisfaktorite tase on parem verekomponentides ning hemostaasi saavutamine tõenäolisem. Täisverd võib verejooksu eluohtlikuks hinnanud arst kasutada eraldiseisvana või massiivse transfusiooni protokolli koosseisus, 2 ühikut täisverd moodustavad nüüd massiivse transfusiooni protokolli esimese šokk-paki,” kirjeldas arst.

“Erakorraliseks kasutamiseks mõeldud täisveri on O RhD positiivse veregrupiga. RhD negatiivsetel inimestel võivad selle vere ülekande järgselt tekkida anti-D antikehad, kuid nendest tingitud võimalike komplikatsioonide risk on olematu võrreldes riskiga surra eluohtliku verejooksu tõttu,“ lisas dr Kullaste.

Praeguseni on täisverd regionaalhaigla verekeskuses valmistatud ainult oma haiglale. Vajadusel võivad seda tellida ka teised haiglad. Täisvere varu verekeskuses ei ole, seda tehakse ainult haigla tellimuse olemasolul ning seda varu säilitatakse haiglas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.