Kontrollrühmale, kus oli samuti 500 inimest, pakuti sekkumist aga alles jälgimisperioodi lõpus, 12. kuul.
Tõhusus selgus juba lühikese ajaga
Jürisson kirjeldas, et sekkumisrühmas selgus tõhusus juba lühikese ajaga. Ta tõstis esile, et nii kaal, kehamassiindeks, vööümbermõõt, vererõhk, kolesterool, veresuhkur kui ka liikumisaktiivsus ja suhtumine suitsetamisse olid neil patsientidel pärast kolmandat kuud paranenud.
12. kuul need muutused aga enam nii väljapaistvad ei olnud. Patsientide kaal hakkas taas tõusma ning vööümbermõõdus ei olnud enam statistiliselt olulist erinevust.
See näitas, et sekkumine mõjub lühikest aega ning pikaajalise edu saavutamiseks peab see olema piisavalt intensiivne. Samuti võib järeldada, et sekkumisele alluvad paremini need näitajad, mida on võimalik ravida, nagu kõrge vererõhu- või kolesteroolitase.
“Need näitajad, mida inimene saab kontrolli all hoida elustiiliga, ei kipu aga sekkumisele alluma,” tõdes Jürisson. Ta lisas, et enamikus parameetrites oli siiski positiivseid muutusi ning see lubab eeldada, et selline sekkumine toimib ja geeniandmete toomine perearsti töölauale parandab inimeste tervisekäitumist.
Uuringu käigus esitati patsiendile ka küsimusi, sh uuriti patsiendi tundeid seoses teadmisega, et tal on geenirisk. Jürisson rääkis, et see teadmine tekitas patsientides pigem positiivseid tundmusi: neil oli kergendus, kindlustunne, nad tundsid end väärtusliku ja informeerituna.