Ravimiamet kirjutab, et praegu kasutusel olevate vaktsiinide (komponent-, inaktiveeritud ning nõrgestatud elusvaktsiinid) puhul viiakse organismi juba valmis antigeen, mille meie organism kui võõra ära tunneb ja selle vastu imuunvastuse algatab.
Ravimiameti bioloogiliste preparaatide osakonna spetsialist Pille Säälik selgitab, et see lõpeb haigustekitaja vastaste spetsiifiliste antikehade ning immuunrakkude tekkega, mis nakkusega kokkupuute korral organismi kaitsevad.
mRNA vaktsiinid ei sisalda aga mitte valmis antigeeni, vaid informatsiooni-RNAd (ingl messenger RNA – mRNA). Sellel oleva info põhjal sünteesib organism ise antigeeni, SARS-CoV-2 puhul on selleks enamasti viiruse ogavalk. Uut ja vana tüüpi vaktsiini võib seega võrrelda justkui retsepti ja valmis toitu.
mRNA tootmine on kiirem
Säälik ütleb, et võrreldes valguga on mRNA lihtsam molekul ja seetõttu on mRNA tootmine üldistatult võttes kiirem kui seni kasutusel olevate vaktsiinide tootmine.
Idee mRNA põhistest vaktsiinides on tegelikult juba aastakümneid vana ning seda tüüpi vaktsiine on ka erinevate nakkushaiguste puhul kliinilistes uuringutes testitud. Inimkasutusse pole neist erinevatel põhjustel siiski siiani ühtegi jõudnud. Võib loota, et praeguseks on tehnoloogia areng seda võimaldamas.
Mis on kiirendanud mRNA vaktsiinide arengut?