Miljonieurone eraannetus aitab vähiliidul soetada kaasaegse mobiilse kompuutertomograafi

Dr Vahur Valvere.Foto: Aivar Kullamaa / Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Eesti vähiliit saab tänu erakordsele miljoni euro suurusele annetusele soetada mobiilse kompuutertomograafi, mille abil saab muuta vähi diagnoosimise ja ravi täpsemaks.

Esimest korda Eesti ajaloos toetati vähiliitu ühe miljoni euroga heategevusfondi P&E Foundation poolt. Annetuse eesmärgiks on soetada mobiilne kompuutertomograaf, mis hakkab sõitma üle Eestimaa. 

“See on täiesti enneolematu hetk vähiliidu ning kogu Eesti rahva jaoks. Saadud miljon eurot annetust võimaldab vähiliidul osta veel sellel aastal uue kõrgetasemelise mobiilse kompuutertomograafi, mis muudab vähi diagnoosimise ja ravi täpsemaks, kuna võimaldab vähki väga varases staadiumis avastada. Oleme äärmiselt tänulikud kõigile, kes on meie missioonile kaasa aidanud, see annab meile palju jõudu edasiseks vähktõve vastu võitlemiseks,” sõnas vähiliidu juhatuse esimees Maie Egipt.

Tegemist on heategevusfondi P&E Foundation MTÜ esimese toetusotsusega. “Meie jaoks on see erilise tähtsusega, et saame oma esimese annetuse suunata vähi ennetamisele ja varajasele avastamisele. Oluline on ka see, et mobiilne kompuutertomograaf jõuab inimesteni üle Eesti – nii väikelinnadesse kui ka saartele,” ütles heategevusfondi üks asutajatest Eve Piilmann.

P&E Foundation on perekondliku taustaga heategevuslik algatus, mis loodi sooviga anda panus Eesti arengusse, et inimesed saaksid elada tervemalt ning looduslähedasemalt. “Fondi fookuses on suure mõjuga algatused, eelkõige tervishoiu ja keskkonnavaldkonnas. Meie eesmärk on aidata igal aastal ellu viia vähemalt üks projekt, mida omalt poolt toetame investeeringu rahastuse ja vajadusel projektinõustamisega,” sõnas fondi tegevjuht Kersti Ojala.

Uus kompuutertomograaf hakkab mööda Eestit sõitma

Ajal, mil Euroopas on enamike vähidiagnooside arv stabiilne või languses, on Eestis kopsu- ja pankreasevähki haigestumus ja suremus tõusuteel, seda eriti naistel. Mõlemad vähiliigid arenevad tihti ilma sümptomiteta, need diagnoositakse sageli alles kaugele arenenud staadiumis.

“Pahaloomulistest kasvajatest on kopsuvähk meestel sageduselt teisel ja naistel neljandal kohal. Igal aastal diagnoositakse Eestis kopsuvähk ligi 850 inimesel – umbes 600 mehel ja 250 naisel. Ligikaudu 40 protsendil juhtudest diagnoositakse kopsuvähk regionaalselt või kaugele levinud staadiumis, silma torkab tõusutrend mittesuitsetajate kopsuvähki haigestumises,” selgitas vähiliidu president dr Vahur Valvere.

Uus kompuutertomograaf võimaldab nii kopsuvähi sõeluuringuid kui ka teisi eriarstide määratud uuringuid teha inimeste elukoha lähedal nii suuremates tõmbekeskustes kui ka maapiirkondades. See on väga efektiivne uuringuks ka ägedate haigusjuhtude ja suurte traumade korral.

Kompuutertomograaf teeb vaid mõnekümne sekundiga inimese kehast palju kihilisi ülesvõtteid, võimaldades kiiresti ja tõhusalt läbi uurida suuri kehapiirkondi ja avastada potentsiaalselt eluohtlikke seisundeid. Vähki on võimalik avastada enne sümptomite ilmnemist, tänu sellele saab alustada ravi väga varajases staadiumis, mil on võimalik vähist terveneda. Uue kompuutertomograafi kasutamisega kaasneb madal kiirgusdoos, mis on ligi kümme korda väiksem kui enamikel praegu kasutusel olevatel kompuutertomograafidel.

Mobiilne kompuutertomograaf hakkab sõitma mööda Eestimaad, et kiirendada inimeste õigel ajal jõudmist arsti juurde. Tervisekassa juhi Rain Laane sõnul on haiguste ennetamine ja varajane avastamine parim investeering, mis aitab päästa elusid ning suurendada inimeste tervena elatud aastate arvu.

“Tänasel päeval on meil kolm riiklikku vähi sõeluuringut: rinnavähi, emakakaelavähi ja jämesoolevähi sõeluuringud. Aasta-aastalt on paranenud kõigi kolme hõlmatuse näitajad. Koostöös tervisevaldkonna osapooltega töötame lisaks uute sõeluuringute käivitamise nimel, sh kopsuvähi sõeluuring. Tunnustame vähiliitu suure panuse eest inimeste elude kaitseks,” ütles Laane.

Heategude hindamatu tugi

Vähiliit alustas 2022. aastal koostöös TV3-ga heategevussaate “Tantsud tähtedega” raames raha kogumist mobiilse kompuutertomograafi ostmiseks. Tänu heategevuslikule tantsusaatele, Swedbanki annetuskeskkonnale, firmadele ja eraannetustele ning oksjonile 500 kleiti on juba kogutud üle 321 000 euro. Vähiliit on kõigile toetajatele südamest tänulik.

Mobiilse kompuutertomograafi maksumus on ligikaudu 1,5 miljonit eurot. Väga suur osa rahast oli veel puudu. Vähiliidul oleks kulunud kindlasti veel aastaid, et osta kõrgetasemeline mobiilne kompuutertomograaf, kui heategevusfond P&E Foundation poleks miljoni-eurose annetusega oma õlga alla pand.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.