Munarakudoonoriks minnakse nii õilsa eesmärgi nimel kui ka puuduva üüriraha pärast

Naised, kes jõuavad doonorluseni hüvitise pärast, ei teadvusta omale tihti sellega kaasnevaid riske.Foto: Shutterstock

Aktiivne reklaamitöö tõttu on munarakudoonorlus viimase aastaga muutunud Eesti naiste seas üha populaarsemaks. Paraku ei lähe kõik doonoriks õilsa eesmärgi nimel, vaid hoopis selle eest pakutava hüvitise pärast, adumata protseduuriga kaasnevaid riske. Kas munarakudoonorlus vajab selgemaid regulatsioone?

Möödunud aastal annetati Eestis üle 5000 munaraku, mis on võrreldes eelneva aastaga hüppeline kasv. Põhjust ei pea aga kaugelt otsima, sest aina rohkem kuvatakse noorte naiste sotsiaalmeedias munarakudoonorlusega seotud reklaame. “Selle agressiivse turunduskampaania taustal võivad ära kaduda kõik need tõelised põhjused,” sõnas günekoloog Made Laanpere TV3 uudistes.

Günekoloog viitas, et reklaamide tõttu on doonoriks jõudnud paljud noored naised, kes näevad seda kui kiiret raha teenimise võimalust. Nimelt on munarakudoonorile Eestis ettenähtud hüvitis, mille suurus võib, olenevalt kliinikust, küündida lausa üle tuhande euro. 

Naised, kes jõuavad doonorluseni hüvitise pärast, ei teadvusta omale tihti sellega kaasnevaid riske. Kuigi protseduur on maailmas kasutusel olnud juba aastaid, käivad eelneva hormoonravi ja operatsiooniga kaasas riskid trombidele ja hüperstimulatsioonile ning välistatud ei ole ka doonori viljatuks jäämine.

Igapäevaselt Ida-Tallinna Keskhaigla Viljatusravikeskuses töötava dr Kai Haldre sõnul tuleks nii suured otsused rahanumbrist kaugemale mõelda. “Need asjad tuleks ikkagi enda jaoks läbi arutada, et kas ma mõtlen samamoodi, kui midagi vussi läheb või jään ise viljatuks, kas see hüvitis saab olla motivaator,” sõnas Haldre. 

Kogu süsteemi juures on suurim ohumärk aga see, et doonorkordade arvu täna seadus ei reguleeri. Kokku on lepitud vaid hea tava, mille järgimist ei saa garanteerida ning tänu sellele on erakliinikutele loodud võimalus tulusaks äriks. See on ka põhjus, miks dr Made Laanpere sõnul saab seda nimetada inimkaubanduseks.

“Me peaksime küsima näiteks siinsamas väikeses Eestis, kuhu need Eesti noorte naiste annetatud rakud lähevad. Kes on need inimesed, kes need endale saavad. Ma kahtlustan, et need ei ole Eesti naised,” ütles Laanpere. Tema sõnul ei pruugi doonorid alati teada, et annetatud rakud müüakse mitmekordse hinnaga edasi välismaale ning seeläbi on ka nemad osa inimkaubandusest. 

Terviseminister Riina Sikkut on arvamusel, et munarakudoonorlusega seotud reklaame tuleks tõesti rohkem reguleerida, sest tegemist on meditsiinilise protseduuriga ning kõik sarnased teenused on täna seaduse poolt piiratud. “Keegi ei saa sulle lubada, et kaks puusaproteesi ühe hinnaga, tule minu juurde,” sõnas Sikkut.

Konkreetseid plaane munarakudoonorluse reguleerimiseks täna sotsiaalministeeriumis aga pole. Naistearstide viimane lootus on direktiivil, mida töötab välja Euroopa Liit, kuid selle rakendumist Eestis täna veel ennustada ei saa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.