Ämmameand: vaagnapõhjalihaste harjutused tulevad kasuks ka uriinipidamatuse korral

Sünnitanud naistel esineb uriinipidamatusut oluliselt sagedamini võrreldes mittesünnitanutega.Foto: Shutterstock

Paraku esineb naistel uriinipidamatust kaks korda sagedamini kui meestel. Pidamatus häirib elukvaliteeti ja mõnikord loobuvad naised seetõttu isegi sportimisest ja kodust väljas käimisest.

„Uriinipidamatus võib tekkida ka mõne ravimi kõrvaltoimena, ka mõned kroonilised haigused soodustavad selle teket,“ nentis Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ämmaemand Hedi Pajuste.

Pajuste sõnul on enne ravi alustamist väga tähtis täpne diagnoos. „Mõeldes naistele sõltub uriinipidamatuse ravi valik pidamatuse tüübist, patsiendi vanusest, soovist veel sünnitada, kaasuvatest haigustest ja kasutusel olevatest ravimitest.“

Ämmaemand nentis, et erineva uriinipidamatuse tüübi korral on ravi erinev – mõnda patsienti saab aidata operatsiooniga, mõnda tablettraviga, mõni vajab mõlemat. “Kui pidamatuse põhjus on selgitatud, siis enamasti leiab ka lahenduse, mis aitaks muret leevendada,“ kinnitas Pajuste.

Vaagnapõhjalihaste harjutused tulevad kõigile kasuks

„Paraku on nii, et naistel esineb uriinipidamatust kaks korda sagedamini kui meestel, seetõttu on uriinipidamatuse teemad sageli ämmaemandate töölaual, sest naiste poolt on soov abi saada suur,“ tõdes Pajuste.

„Soovitus, mida ütleme rasedatele – vaagnapõhjalihaste harjutused tulevad kõigile kasuks – kehtib ka uriinipidamatuse korral. Lisaks aitavad meie ämmaemandad selgitada välja, millise konkreetse pidamatuse probleemiga on tegemist, nõustavad eneseabi võimalustest ja suunavad patsiendi raviks edasi eriarstile,“ ütles ta.

ITK naistekliinikus on uriinipidamatuse alase nõustamiskoolituse läbinud kogenud ämmaemandad Maarika Nõmmemees, Hedi Pajuste ja Triin Rootalu. Alates maikuust on võimalik ITKs registreeruda vastuvõtule „Ämmaemanda vastuvõtt uriinipidamatuse korral“.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.