Ämmaemand: kindlasti ei tohiks pelgalt vanuse tõttu rasestumisvastastest vahenditest loobuda

ITK naistekliiniku perinataalkeskuse emadusnõuandla ämmaemand Triin Rootalu.Foto: ITK

Nõustamine kontratseptsiooni ehk rasestumisvastaste vahendite alal on Eestis hästi reguleeritud kuni 26-aastastele, kelle jaoks on olemas noortekabinetid. Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinik avas nüüd sarnase nõustamisteenuse üle 26-aastastele naistele, kes soovivad saada nõu rasestumisvastaste vahendite kasutamise kohta.

„Eriti kui patsiendil on kaasuvad kroonilised haigused ning igapäevaselt tarbitakse ka ravimeid, sellisel juhul tuleb üle vaadata kasutatavad ravimid ning välja selgitada nende taustal parim rasestumisvastane meetod, mis naisele sobib,“ selgitas kontratseptsioonialase nõustamise teenuse vanusepiiri tõstmise tagamaid ITK naistekliiniku perinataalkeskuse emadusnõuandla ämmaemand Triin Rootalu.

„Nõustaja roll on antud kontekstis väga oluline, sest aitab välja selgitada ja valida patsiendi vajaduste ning soovide põhine rasestumisvastane vahend, arvesta­des naise vanust, tervist ja elustiili. Nõustamisele saavad pöörduda ka patsiendid, kes soovivad kordusretsepti või oma senise rasestumisvastase vahendi kasutamise lõpetamist ning arutada, millised uued vahendid võiks sobida. Selle nõu saamiseks ei pea tingimata minema günekoloogi vastuvõtule, kuhu järjekorrad on pikad, vaid piisab spetsialiseerunud ämmaemandaga konsulteerimisest,“ lisas Rootalu.

Ämmaemand nentis, et kahetsusväärselt käivad patsiendid vanuses 27 kuni 44 elu­aastat naistekliinikus nõustamisel harvemini. Samas nõu, mida nad on varem noortekabinetist saanud, ei pruugi erinevatel põhjustel neile enam sobida. „Kindlasti ei tohiks aga pelgalt vanuse tõttu kontratseptsioonist loobuda, kui ei soovita rasestuda. Julgustan kõiki naisi rasestumisvastastest vahenditest loobumist ja rasestumiseks valmistumist arutama koos oma ämmaemandaga,“ ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.