Uudis

Nii grippi kui koroonasse haigestumine on tõusutrendis

Korraga on võimalik haigestuda nii grippi kui ka koroonaviirusesse, mõlema haiguse riskirühmadesse kuuluvad samad inimesed.Foto: Shutterstock

Eelmisel nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3925 inimest, 42% kõikidest haigestunutest olid lapsed. Registreeriti 22 laboratoorselt kinnitatud gripijuhtu, nendest kõik olid A-gripiviirused. COVID-19 juhtumeid lisandus 2241, millest 474 olid laboratoorselt kinnitatud.

Nädalaga muutus osaliselt ülemiste hingamisteede haiguste põhjustavate viiruste etioloogiline struktuur. Oluliselt kasvas human metapneumoviiruse (hMPV) osakaal, moodustades 25% kõikidest positiivse kinnituse saanud sentinel-proovidest, rinoviiruste osakaal moodustab 19,2%, paragripiviiruste osakaal 11,5%. Gripi-, RS- ja SARS-CoV-2 viiruste osakaal moodustab võrdselt igaüks 5,9%.

Registreeritud andmete põhjal võib hinnata gripi haigestumuse intensiivsust veel madalaks, kuid laboratoorselt kinnitatud proovide arv on hakanud kasvama. Laboratoorselt kinnitatud gripijuhud on registreeritud Harjumaal, Ida-Virumaal, Jõgevamaal, Pärnumaal, Raplamaal, Tartumaal, Valgamaal, Viljandimaal ja Võrumaal. Viiruse levik on muutunud püsivaks Harjumaal, Tartumaal ja Võrumaal, kuid riigis tervikuna on viiruse levik veel piiratud. 

Võrreldes nädal varasemaga kasvas haigestumus kuni 4-aastaste laste ning tööealiste inimeste seas, vastaval 14,7% ja 21,8% võrra.  Jätkuvalt on haigestunute seas enim kuni 5-aastaseid lapsi. Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 16 patsienti, 37,5% hospitaliseerimist vajanud patsientidest on olnud üle 65-aastased.

Registreeritud COVID-19 juhtude arv püsib stabiilsel tasemel, nakatumiskordaja R-i dünaamika viitab pigem kasvutendentsile. COVID-19 haigestumus on suurenenud eakate seas. Hoolekandeasutustes registreeritud kollete arv on võrreldes eelmise nädalaga jäänud samale tasemele. Sekveneerimise andmetel on omikron-tüve osakaal 100%, omikroni BA.5.2 järglased BF.7 ja BQ.1 alamvariandide osakaal püsib stabiilsena, moodustades vastavalt 13% ja 25% kõikidest sekveneeritud proovidest. 

Kolmapäevahommikuse seisuga oli haiglas 180 koroonapatsienti, kellest 78 vajasid haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu. Seitsme päeva keskmine uute sümptomaatiliste COVID-19 hospitaliseeritute arv on suurenenud 5,9 pealt 9,9 peale. Nädala jooksul suri üheksa inimest vanuses 56-93, kõigil olid rasked kaasuvad haigused. 

Arvestades COVID-19 haigestumise suurenemist vanemaealiste hulgas, võib oodata järgnevatel nädalatel hospitaliseerimiste kasvu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.