Nii grippi kui koroonasse haigestumine on tõusutrendis

Korraga on võimalik haigestuda nii grippi kui ka koroonaviirusesse, mõlema haiguse riskirühmadesse kuuluvad samad inimesed.Foto: Shutterstock

Eelmisel nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3925 inimest, 42% kõikidest haigestunutest olid lapsed. Registreeriti 22 laboratoorselt kinnitatud gripijuhtu, nendest kõik olid A-gripiviirused. COVID-19 juhtumeid lisandus 2241, millest 474 olid laboratoorselt kinnitatud.

Nädalaga muutus osaliselt ülemiste hingamisteede haiguste põhjustavate viiruste etioloogiline struktuur. Oluliselt kasvas human metapneumoviiruse (hMPV) osakaal, moodustades 25% kõikidest positiivse kinnituse saanud sentinel-proovidest, rinoviiruste osakaal moodustab 19,2%, paragripiviiruste osakaal 11,5%. Gripi-, RS- ja SARS-CoV-2 viiruste osakaal moodustab võrdselt igaüks 5,9%.

Registreeritud andmete põhjal võib hinnata gripi haigestumuse intensiivsust veel madalaks, kuid laboratoorselt kinnitatud proovide arv on hakanud kasvama. Laboratoorselt kinnitatud gripijuhud on registreeritud Harjumaal, Ida-Virumaal, Jõgevamaal, Pärnumaal, Raplamaal, Tartumaal, Valgamaal, Viljandimaal ja Võrumaal. Viiruse levik on muutunud püsivaks Harjumaal, Tartumaal ja Võrumaal, kuid riigis tervikuna on viiruse levik veel piiratud. 

Võrreldes nädal varasemaga kasvas haigestumus kuni 4-aastaste laste ning tööealiste inimeste seas, vastaval 14,7% ja 21,8% võrra.  Jätkuvalt on haigestunute seas enim kuni 5-aastaseid lapsi. Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 16 patsienti, 37,5% hospitaliseerimist vajanud patsientidest on olnud üle 65-aastased.

Registreeritud COVID-19 juhtude arv püsib stabiilsel tasemel, nakatumiskordaja R-i dünaamika viitab pigem kasvutendentsile. COVID-19 haigestumus on suurenenud eakate seas. Hoolekandeasutustes registreeritud kollete arv on võrreldes eelmise nädalaga jäänud samale tasemele. Sekveneerimise andmetel on omikron-tüve osakaal 100%, omikroni BA.5.2 järglased BF.7 ja BQ.1 alamvariandide osakaal püsib stabiilsena, moodustades vastavalt 13% ja 25% kõikidest sekveneeritud proovidest. 

Kolmapäevahommikuse seisuga oli haiglas 180 koroonapatsienti, kellest 78 vajasid haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu. Seitsme päeva keskmine uute sümptomaatiliste COVID-19 hospitaliseeritute arv on suurenenud 5,9 pealt 9,9 peale. Nädala jooksul suri üheksa inimest vanuses 56-93, kõigil olid rasked kaasuvad haigused. 

Arvestades COVID-19 haigestumise suurenemist vanemaealiste hulgas, võib oodata järgnevatel nädalatel hospitaliseerimiste kasvu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.