President Kersti Kaljulaid: abistamine saab alati alguse märkamisest

Lapse suure teo tunnustuse pälvis sel aastal Kuressaare ühisgümnaasiumi õpilane Sander Teras, kes läks kevadel vabatahtlikuna hooldekodusse appi hooldajatööd tegema.Foto: Arno Mikkor

Täna anti presidendi kantselei roosiaias üle “Lastega ja lastele” auhinnad tunnustamaks neid, kes on pikaajaliselt panustanud laste ja noorte heaks enam, kui neilt oodatakse või nõutakse.

“Abistamine saab alati alguse märkamisest. Kui kellegi muret on juba tähele pandud, on tarvis valmisolekut astuda esimene samm, et see mure saaks lahenema hakata,” lausus president Kersti Kaljulaid täna tunnustusauhindade üleandmisel.

Kaljulaid tõdes, et uus põlvkond kasvab juba paremate sotsiaalsete ja emotsionaalsete oskustega, sest nende teadliku õppimisega tegeletakse nii koolis kui lasteaias.

“Kui lapsed saavad maast madalast harjutada märkamist, näiteks kiusamisse sekkumist, on suurem tõenäosus, et õnnetust pealt nähes ei vaadata kõrvale, vaid asutakse appi. Või haaratakse telefon – mitte filmimiseks, vaid abi kutsumiseks,” märkis president. “Ja seda, et lapsed tähele panemist oskavad täiskasvanutest juba paremini, on aina enam märgata.”

Silmapaistvad teod

Lapse suure teo auhinna pälvis sel aastal Kuressaare ühisgümnaasiumi õpilane Sander Teras, kes läks möödunud kevadel vabatahtlikuna appi Saaremaa Südamekodusse. Koolipoiss mõistis kiiresti, et kriisiolukorra lahendamiseks on oluline iga inimese panus. Südikal noormehel jätkus jaksu nii distantsõppega hakkama saamiseks kui ka teiste aitamiseks. Alguses abistas ta hooldekodu personali kolimistöödel, peagi aga juba hooldas iseseisvalt sealseid elanikke – toitis ja tegi muud, millega inimesed iseseisvalt hakkama ei saanud. Ja nii igal nädalavahetusel. „Mulle piisab tundest, et olen saanud aidata kedagi, kes ise enam toime ei tule,“ on Sander ise öelnud.

Lapse suure teo auhinna pälvisid ka Kiviõli koolitüdrukud Marianne Šnaider, Ave Alamets, Kristina Dobrodeeva ja Alisa Aksenova. Tüdrukute algatusel ja eestvedamisel said kohalike kergliiklustee äärde pingid, lisaks tugevdas nende ettevõtmine omavalitsuse eri paigus elavate erineva kultuuritaustaga vene-eesti noorte sõprussidemeid.

Muutuste looja tiitliga pärjati sel aastal psühholoog ja kunstiterapeut Helen Tartes-Babkina, kes aitab väärkoheldud lastel toime tulla psühholoogilise ja füüsilise traumaga. Lisaks aitab Helen tuvastada väärkohtlejat, tõlgendades laste joonistusi, emotsioone, mälestusi, kuna tihti ei oska lapsed sõnadega kirjeldada, mis nendega juhtus.

Laste- ja noortežürii preemia pälvis heategevusfond Minu Unistuste Päev, mis aitab ellu viia raskelt või krooniliselt haigete laste unistusi. Igal aastal korraldab fond ligikaudu 100 unistuste sündmust, et pakkuda positiivseid emotsioone ning meeldejäävaid elamusi lastele vanuses 4-17 eluaastat, kes võitlevad oma elu ja tervise eest. Tänavu juulis täitub fondil kümnes tegevusaasta. Nende aastatega on loodud ühiskonnas positiivseid muutusi, mis on aidanud inimestel mõista vaimse tervise olulisust.

Eripreemia sai Anatoli Pljuško, kes asutas 32 aastat tagasi Narvas heategevuskeskuse, et toetada Narva vähekindlustatud perede ja laste vajadusi. Keskus aitab tänasel päeval 50-70 last päevas, 30 aasta jooksul on sealt abi ja igapäevast tuge saanud tuhandeid lapsi.

Elutöö preemia pälvis alates 1996. aastast tegutseva KutiMuti Noortelaagri looja ja juhataja Tiiu Mägi

Lisaks laureaatidele tänati ja tõsteti sel aastal esile ka vähihaigete laste vanemate liit, laste ja noorte diabeedi ühing ning MTÜ enneaegsed lapsed. Nendesse ühingutesse koondunud vanemad on ise pidanud silmitsi seisma oma lapse terviseprobleemidega, mistõttu nad teavad hästi, millist tuge vanemad ses olukorras vajavad. Nende isiklikud kogemused on hindamatuks toeks teistele vanematele, kes vajavad oma lapse terviseprobleemidega toimetulekuks märkamist, mõistmist ja tuge.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.