Südameapteek avas viis kaugkonsultatsiooni võimalusega tervisekabinetti

Digikliinikus pakutakse tavapärast arsti vastuvõttu, kus teenuse kasutamiseks ei ole vaja füüsiliselt kohale minna.Foto: Confido

Täna avati arsti kaugkonsultatsiooni võimalusega tervisekabinetid viies Südameapteegis üle Eesti: Tallinnas Lasnamäe Centrumi ja Raudalu Südameapteegis, Tartus Ringtee Selveri, Kuressaares Saare Selveri ja Võrus Kagukeskuse Südameapteegis. 

„Alates tänasest avame viies Südameapteegi kaubamärgi all tegutsevas apteegis üle Eesti tervisekabinetid, kus lisaks juba olemasolevatele apteegiteenustele ja tervisenäitajate mõõtmistele saab Confido Digikliiniku arstidega teha kaugkonsultatsiooni, eesmärgiga saada oma tervisemurele arsti hinnang,“ tutvustas Südameapteegi müügijuht, proviisor Merilin Israel. 

Ta nentis, et liiga sageli satub apteeker olukorda, kus ta ei saa tervisemurega inimest aidata. Israel tõi sagedamini esinevate näidetena ravimi tarneraskused, patsientide ravimiretseptide aegumised või ka tervisemurede tekkimise väljapool perearsti tööaega õhtuti, nädalavahetusel ning riigipühadel.

Viies uues Südameapteegi tervisekabinetis on nüüd võimalik tervisemure korral teha arstiga kaugkonsultatsioon ning arst, vajadusel apteekrit kaasates, saab võtta vastu otsused eelpool toodud näidete puhul, kas väljastada retsept saadaolevale sobivale ravimile, uuendada patsiendi retsepti või tervisemure korral võtta vastu raviotsuseid.

Südameapteegi tervisekabinet on privaatne ruum, kuhu apteeker saab vajaduse tekkimisel inimese suunata arstiga kaugkonsultatsiooni läbiviimiseks. Arsti kaugkonsultatsiooni privaatseks ja nõuetekohaseks algatamiseks tuleb ID-kaardiga, Mobiil-ID-ga või Smart-ID-ga tuvastades end Digikliinikusse sisse logida. Arsti kaugkonsultatsiooni tavahind on sõltuvalt nõustamise tüübist 9.50–19 eurot. Tööandja tervisekindlustust omavatele inimestele aga veelgi soodsam või suisa tasuta, sõltuvalt tervisekindlustuse tingimustest.

Merilin Israeli sõnul on arsti kaugkonsultatsioon hea võimalus selleks, et aidata mitmed varem lahenduseta jäänud või aegkriitilised olukorrad lahendada koheselt apteegis. „Praegusel aastaajal on aktuaalseks apteeki pöördumise põhjuseks viirushaigused. Näiteks saab haigussümptomite korral apteegist soetatud kiirtesti kaudu tuvastada, kas tegu on COVID-19, gripi- või RS-viirusega. Ja gripitesti positiivse tulemuse korral on võimalik Digilkiliiniku arstil riskirühma patsiendile koheselt väljastada retsept ning alustada raviga. Just gripi puhul on oluline, et esimene ravimidoos võetakse mitte hiljem kui 48 tundi pärast sümptomite avaldumist,” tõi Israel välja.

“Harvad ei ole ka juhused, kus arsti poolt väljakirjutatud ravim on Eestis tarneraskuses ning apteekril puudub võimalus ravimit väljastada. Muudatuse saab retseptis teha arst ning just sellistel puhkudel saab olukorra apteegi tervisekabinetis arst lahendada,“ kirjeldas Israel võimalikke juhtumeid, mil tervisekabinetist abi saab.

Samamoodi saab Israeli sõnul arsti kaugkonslutatsiooni kaudu pikendada lõppenud retsepti. Juba varasemalt välja kirjutatud retseptiravimi pikendamiseks peab patsient olema soovitud ravimit regulaarselt tarvitanud viimase 18 kuu jooksul ning jälginud arsti antud soovitusi. 

Israeli sõnul on suur soov ja eesmärk teenusekesksete lahenduse kasutuselevõtul toetada koostööd esmatasandi tervishoiuteenuste osutajate vahel ning apteekritena toetada  perearstide tööd. Juba varasemalt saab apteekides teostada vererõhu mõõtmist, veresuhkru, kolesterooli, hemoglobiini, kehakoostise määramist, vaktsineerimist (COVID-19, puukentsefaliidi ja gripi vastu), kiirteste erinevate viiruste, haiguste või vitamiinide ja mineraalide puuduse tuvastamiseks. Lisaks pakuvad apteekrid toitumis-, allergia- ja ortoosialast nõustamist.

„Ennekõike aitab selliste lahenduste loomine abiotsivaid inimesi, kes saavad tervisekabinetist abi oma tervisemurele operatiivselt ja mugavalt ühest kohast,“ ütles Israel. Ta tõi välja, et aasta jooksul on plaanis avada tervisekabinetid veel kümnes Südameapteegis. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.