Nüüd, kui nakkusjuhtumite arv paljudes Euroopa riikides on taas kasvama hakanud, on uute juhtumite arv Rootsis üks madalamaid, samuti vajab riigis intensiivravi vaid 14 koroonahaiget.
Rootsi peaepidemioloogi dr Anders Tegnelli sõnul on liiga vara öelda, kas Rootsi strateegia on olnud edukas. Kõik riigid on pandeemia erinevas faasis, ütles ta.
Sellest hoolimata on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa ametnik tõstnud Rootsi mudelit esile, sõnades, et see võib aidata viirusevastasele võitlusele kaasa ka mujal maailmas.
“Me peame tunnistama, et Rootsi on praegu vältinud (nakkuste) kasvu, mida on täheldatud mõnes teises Lääne-Euroopa riigis,” teatas WHO Euroopa hädaolukordade ametnik Catherine Smallwood.
Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse andmeil on Rootsis viimase 14 päeva jooksul kinnitatud 30,3 uut COVID-19 juhtumit 100 000 elaniku kohta. Hispaanias on see näitaja 292,2, Prantsusmaal 172,1, ÜK-s 61,8 ja Taanis 69,2. Kõik need riigid kehtestasid pandeemia alguses karmid piirangud.
Kokku on Rootsis kinnitust leidnud 88 237 koroonaviiruse nakkusjuhtumit ja 5864 viirusest tingitud surma. See teeb kriisi algusest 57,2 surmajuhtumit 100 000 elaniku kohta.
Kui aprilli keskpaigas hakati Rootsis teatama enam kui sajast surmajuhtumist päevas, oli suremus mujal Euroopas langemas. Riigi leebemad, isiklikule vastutusele rajatud, meetmed, sattusid kriitika alla. Praeguseks on olukord muutunud ja ajakirjanikud üle terve maailma külastavad Rootsit, et selle eduloo kohta küsimusi esitada, kui mujal Euroopas kasvab mure viiruse teise laine pärast.