Konverentsi ettevalmistuseks Eestis visiidil viibiva WHO Euroopa regiooni tervisepoliitika ja -süsteemide valdkonna juhi dr Natasha Azzopardi-Muscati sõnul on Tallinna harta tervisevaldkonnas Euroopas oluliseks teetähiseks ja 2008. aastal hartas sõnastatud eesmärgid ja väärtused ka praegu endiselt aktuaalsed.
Terviseministrid rõhutasid toona, et tervisesse investeerimine aitab vähendada tervise ebavõrdsust ning ühiskonna jõukust tervikuna suurendada.
“COVID-19 õppetunnid ning käimasolevad kriisid Euroopas rõhutavad veelgi enam kui oluline on juhinduda Tallinna harta eesmärkidest, milleks on liikumine võrdsema, õiglasema ja solidaarsema ühiskonna poole, kus tervishoid on kõigile kättesaadav ja taskukohane,” ütles Natasha Azzopardi-Muscat.
“Seekordsel konverentsil keskendume muutustele ehk kuidas peaksid toimima tervisesüsteemid, et vastata nii tänastele kui tuleviku väljakutsetele ning arutame kuidas võita tagasi ja tugevdada kriisides kõikuma löönud elanike, tervisevaldkonna töötajate ja poliitikute usaldust tervisesüsteemide suhtes,” märkis ta.
Terviseminister Riina Sikkuti sõnul on tervisesüsteemid Euroopas teinud viimase 15 aasta jooksul läbi suuri muutusi. “Äsja kogetud kriiside ja väljakutsete ulatus nõuab muudatusi süsteemide toimimises. Nii peab muutuma viis, kuidas abi pakutakse, aga kasvama ka pühendumus vähendada ebavõrdsust terviseteenuste kättesaadavuses,” ütles terviseminister Riina Sikkut.
“Koroonakriisis lõi kõikuma inimeste usaldus teaduse ja tervisesüsteemide suhtes. On vaja hoida inimeste usaldust, et tervisesüsteem pakub neile vajalikku abi; hoida tervisetöötajate usaldust, et riik neid piisavalt väärtustab – ja hoida ka poliitikute usaldust, et tervisesüsteem on võimeline end uuendama mistahes väljakutsetega toime tulekuks,” märkis Sikkut.
Ministri sõnul pole kahtlust, et tervisesüsteemid vajavad tulevikukindlamaks muutmist ja reforme. “Nende muutuste saavutamine algab aga usaldusest – ning soovist ise muutuste elluviimisesse panustada,” lisas Sikkut.