Tartumaal tehtud kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekt tõi uuringusse rekordarvu osalejaid

Kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekti eestvedaja, Tartu Ülikooli kliinikumi rindkerekirurg Tanel Laisaar.Foto: Meta Advisory Group

Täna esitleti Tartus kopsuvähi sõeluuringu Eesti rakendusdokumenti ja kopsuvähi sõeluuringu uut mudelit, mille abil õnnestus 2021. ja 2022. aastal Tartus ja Tartumaal tuua uuringusse rekordiliselt 79% sihtrühmast. 

Uuringu käigus diagnoositi esimesel aastal 30 kopsuvähi esmasjuhtu, suurem osa neist varajases staadiumis. 

Kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekti eestvedaja, Tartu Ülikooli kliinikumi rindkerekirurg Tanel Laisaar ütles, et kopsuvähi diagnoosimisel on oluline ennetustöö ning uus mudel võimaldab sõeluuringut tõhusamalt läbi viia ning jõuda seeläbi paremini inimesteni. Ta lisas, et kopsuvähi sõeluuringu mudeli edukus peitub eelkõige personaalsuses ja patsiendi järjepidevas toetamises. 

“Meie eesmärk oli tagada patsiendi, perearstikeskuse ja spetsialistide vaheline sujuv infovahetus ning toetada patsienti kogu protsessi vältel,” sõnas Laisaar. “Määrav roll kogu protsessis on ka sõeluuringu koordinaatoritel, kes toetasid vajaliku info ja nõustamisega sõeluuringusse kaasatud patsienti algusest lõpuni.”

Terviseminister Riina Sikkut ütles, et kui võrrelda kopsuvähi esinemist 1990. aastate ehk tippaastatega, on suitsetamisvastane võitlus olnud edukas ja kopsuvähki haigestutakse vähem. Sealsamas on kopsuvähk Eestis kõige sagedasem vähisurma põhjus. „Takistuseks on olnud liiga hiline avastamine,” selgitas minister kopsuvähi tõrjumise kitsaskohta. 

Sikkut nentis, et varasemaks avastamiseks on Eestile vaja nutikat vähi sõeluuringu programmi. “Pilootprojekt Tartumaal näitas, et riskiskoori kasutamine tõstab tabavust ning perearstide ja -õdede abi sihtrühma uuringusse kaasamisel lisab tõhusust veelgi,” sõnas Sikkut. “Vähk on kompleksne haigus ning sellele peabki koostöö ja ühise jõupingutusega vastama, et olla edukas,“ tänas terviseminister kopsuvähi sõeluuringu ellu rakendamisse panustajaid.

Kopsuvähi sõeluuringu pilootprojektis osales kokku üle 80 perearstikeskuse Tartust ja Tartumaalt. Ka tervisekassa juht Rain Laane sõnas, et pilootprojekti õnnestumine oli tugeva meeskonnatöö tulemus. “Avaldame tänu kogu projekti meeskonnale, eelkõige Tartu maakonna ja linna perearstidele, tänu kellele õnnestus uuringusse kaasata nii suur osa sihtrühmast,” lausus Laane. “Oleme pilootprojektiga teinud hea stardi ja plaanime järk-järgult laieneda ka teistesse maakondadesse.”

Laane sõnul on koostöös teiste osapooltega nüüdseks välja töötatud sobivate tegevuste ja tempoga lahendus. “Nüüd peame leidma täiendava viisi, kuidas kasutada tehnoloogiat nii, et sõeluuring jõuaks võimalikult paljude inimesteni üle Eesti.”

Üks kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekti toetajatest, AstraZeneca Eesti valitsussuhete juht Hanno Püttsepp ütles, et era- ja avalik sektori peaksidki aina rohkem koostööd tegema. “On ainuõige, et suurte väljakutsete ja probleemide lahendamiseks tullakse koos ühise laua taha ning leitakse koos kõige paremad viisid – kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekt on sellise koostöö ehe näide,” sõnas Püttsepp.

Sõeluuringu laiendamise eeltööna kaardistati kogu Eesti valmisolek ning koostati Eesti kopsuvähi sõeluuringu rakendusdokument. Selle autorid on dr Tanel Laisaar, Tartu Ülikooli Kliinikumi onkoloogia professor Jana Jaal, Tartu Ülikooli Kliinikumi peremeditsiini professor Ruth Kalda, Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloog-ülemarst Vahur Valvere, Põhja-Eesti Regionaalhaigla radioloog-vanemarst Rein Raudsepp ja Better Medicine’i tegevjuht ja asutaja Priit Salumaa. 

Kopsuvähi sõeluuringu pilootprojekt viidi ellu koostöös tervisekassa, Tartu Ülikooli Kliinikumi, Tartumaa perearstide, õdede ja AstraZeneca Eesti esindusega. 

Eestis saab igal aastal üle 800 inimese teada, et neil on kopsuvähk. Vähk avastatakse tavaliselt alles hilises staadiumis, kus efektiivseid ravivõimalusi väga ei ole. Eestis sureb igal aastal kopsuvähki 600 inimest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.