Terviklik lähenemine vähiennetuses: Tallinna Eriarstikeskus rakendab esimesena Eestis täppisennetuse täisteenuse

Tallinna Eriarstikeskuse tegevjuht dr Kristina Kuhi.Foto: Antegenes

Erakliinik Tallinna Eriarstikeskus pakub esimese meditsiiniasutusena Eestis vähi täppisennetuse täisteenust. Eesmärgiks on pakkuda terviklikku lähenemist vähiennetuses, mis hõlmab personaalse kasvajariski hindamist innovaatiliste geenitestidega, regulaarseid uuringuid ning pikaajalist tervisekäitumise kava koostamist.

Vähi täppisennetuse täisteenus on suunatud eelneva kasvajadiagnoosita inimestele, et innovaatiliste geenitestide abil selgitada välja nende geneetiline eelsoodumus haigestuda kasvajasse ja testi tulemuste põhjal pakkuda personaalne jälgimisprogramm koos uuringute ning tervisekäitumise soovitustega.

„Vähi täppisennetus on vajalik, sest Eestis diagnoositakse praegu väga suur osa pahaloomulisi kasvajaid liiga levinud staadiumis, mil haiguse prognoos elule on juba halb. Uudse lähenemise eesmärgiks on efektiivsem kasvajate ennetamine, varasem avastamine, õigeaegsem ravi ja läbi selle kasvajatest põhjustatud suremuse vähendamine,“ lausus Tallinna Eriarstikeskuse tegevjuht dr Kristina Kuhi.

„Oleme pikalt oodanud ennetava personaalmeditsiini teenuseid ja on hea meel, et saame nüüd koostöös Antegenesiga pakkuda inimestele onkoloogiliste haiguste täppisennetust. Nüüd on võimalik leida igale inimesele individuaalne ennetusplaan ning tänu sellele tõsta patsientide teadlikkust oma tervisliku seisundi ja võimalike terviseriskide osas,“ lisas dr Kuhi.

Personaalne vähiennetus

Vähi täppisennetuse täisteenus on loodud nelja levinud pahaloomulise kasvaja jaoks: rinnavähk, jämesoolevähk, eesnäärmevähk ja naha melanoom. Tallinna Eriarstikeskus pakub patsientidele arstlikku nõustamist geenitestide valikuks, geneetilist testimist koos teiste riskitegurite hindamisega ning riskihinnangutel põhinevat regulaarset ennetusuuringute ja tervisekäitumise kava.

Eelkõige on täppisennetuse teenuse sihtgrupiks naised vanuses 35-70 ja mehed vanuses 40-70 eluaastat. Nimelt on Eestis näiteks riiklikult rinnavähi sõeluuring rakendatud naistele vanuses 50-69, kuid 20% juhtudest diagnoositakse see noorematel naistel. Jämesoolevähi riiklik sõeluuring on vanuses 60-69, kuid kasvajad tekivad ka noorematel inimestel. Eesnäärmevähi sõeluuring praegu puudub, kuid Euroopa Uroloogide Assotsiatsioon soovitab eesnäärmevähi ennetust rakendada just personaalsete riskihinnangute alusel.

Vähi täppisennetuse aluseks on Eesti meditsiinilabori Antegenes välja töötatud geenitestid, mis hindavad inimese geneetilist riski kasvaja tekkeks ja annavad selle alusel soovitused vähi täppisennetuseks. Antegenesi tegevjuht onkoloog dr Peeter Padrik ütles, et kuivõrd inimeste riskid kasvajate tekkeks on väga erinevad, tuleb seda arvestada ka kasvajate ennetuses.

„Personaalne geneetiline riskihinnang võimaldab hinnata inimeste kasvajariski ja üles leida kõrgenenud vähiriskiga inimesed, et nad saaksid sõltumata vanusest õigeaegselt uuringutele ning personaalse jälgimisplaani,“ lisas dr Padrik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.