Uudne lähenemine: apteekide ja ülikooli koostöös sai Eesti juurde poolsada uut proviisorit

Apteek.Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli ja Eesti Apteekide Ühendus korraldasid koostöös kursuse, kus poolsada farmatseuti said proviisori, täpsemalt farmaatsiamagistri diplomi.

Eelnevalt Tallinna Tervisekõrgkoolis farmatseudi eriala lõpetanud ja juba apteekrina töötanud inimestel oli võimalus astuda eriprogrammi ning läbida erasektori ja Tartu Ülikooli koostöös sündinud täiendõppes varasema nelja aasta asemel sama õppemaht kolme aastaga.

Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi juhataja professor Ain Raal rääkis, et initsiatiiv apteekrite täiendõppeks tuli Eesti Apteekide Ühenduselt, millesse kuuluvad apteegiketid vajasid senisest rohkem proviisoreid, olles ühtlasi valmis nende õpinguid ka rahastama.

16. juunil proviisori diplomi saavad farmatseudid on neljas lend, kes farmatseudi hariduse baasilt proviisoriõppe lõpetavad. Neile eelneb kolm lendu avatud ülikooli. Kui avatud ülikoolis õppijad võisid varem oma õpingute eest tasu maksta, siis nüüd enam mitte, mistõttu toimus samalaadne koolitus täiendusõppe vormis. Kokku jääb sellise koolituse läbijaid suurusjärku 160-200 uut proviisorit.

Tartu Ülikooli proviisori diplomi saab teiste hulgas üheksa Südameapteegi farmatseuti. “Apteegi omandireform, mis ütleb, et kõik apteegid peavad olema proviisorapteegid, tõi vajaduse koolitada rohkem proviisoreid, kui neid täna lõpetab. Mõtlesime sellele juba mitu aastat ette ning eelkõige pakkusime võimalust täiendõppeks oma tänastele, kogemusega farmatseutidele,” rääkis Südameapteegi personalijuht Hels Mikkal. 

Professor Ain Raal märkis, et õppeprogrammi koostamisel alustasid nad nullist ja võtsid arvesse Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli farmatseudiõppes juba läbitut, millele lisandusid Tartu Ülikoolis veel õppimata õppeained või juba tuntud õppeainete täiendavad mahud ja tasemed. “Avatud ülikoolile ja täiendusõppele omaselt toimus õppetöö peamiselt nädalavahetusteti, kusjuures erinevalt Avatud ülikoolist panime täiendusõppel üsna suurt rõhku e-õppe erinevatele meetoditele ja sellega seotud iseseisvale tööle,” kirjeldab Raal. 

Tulemas on uus õppevõimalus

65 õppima asunust jõudis proviisori diplomini 49 täiendusõppijat ning nende lõpueksami tulemused olid võrreldes põhiõppe tudengite omadega vaid veidi tagasihoidlikumad.

Raal nentis, et ilmselt oleks väljalangevus olnud veelgi väiksem, kui õppima asumise aluseks oleks olnud sisseastumiseksam. Antud juhul kaasati õppesse kõik soovijad.

“Uue samalaadse täiendusõppe korraldamine tulevikus sõltub ühiskonnas olemas olevast nõudlusest või selle puudumisest, kuid siis rakendame kindlasti sisseastumiseksamis,” märkis ta.

“Tuliuus uudis on see, et alustame juba järgmisest õppeaastast farmatseutide immatrikuleerimist proviisoriõppe põhiõppesse, mis võimaldab neil kolmeaastase päevase õppe läbimise teel proviisoriks saada,” lisas ta. Äsja kinnitatud uus õppekava tõenäoliselt vähendab tulevikus vajadust seesuguse täiendusõppe järele.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.