Uued ravivõimalused eriarstiabis: MRT-põhine kiiritusravi planeerimine ja innovaatiline operatsioon epilepsiaga patsientidele

Muudatused tulenevad Tervisekassa ja erialaühenduste pidevast ja tihedast koostööst eesmärgiga pakkuda kvaliteetset ja kaasaegset meditsiiniabi.Foto: Shutterstock

Alates 1. jaanuarist on Eesti elanikkonnale kättesaadavad uued ja täiustatud ravivõimalused eriarstiabis, sealhulgas MRT-põhine kiiritusravi planeerimine vähiravis ja epilepsiaga patsientidele suunatud intrakraniaalne entsefalograafia operatsioon.

Tervisekassa raviteenuste osakonna peaspetsialisti Kadri Popilenkovi sõnul on 2024. aasta uuendused järjekordne samm tervishoiuteenuste kvaliteedi ja kättesaadavuse parandamisel. “Meie eesmärk on rahastada parimaid võimalikke tõenduspõhiseid ravimeetodeid, mis kasutavad kaasaegseid tehnoloogiaid, aitamaks kaasa patsientide heaolu kasvule,” ütles Popilenkov. 

Nii kuulub uute teenuste hulka näiteks MRT-põhine kiiritusravi planeerimine vähiravis. See innovaatiline lähenemine võimaldab kiiritusravi täpsemat doseerimist, vähendades tervete kudede kiirguskoormust. Teenus saab olema kättesaadav eesnäärmevähi tervistava ravi korral.

Uute teenuste hulka kuulub ka intrakraniaalne entsefalograafia operatsioon. See teenus on mõeldud ravimitele mittealluvate epilepsiaga patsientidele, aidates enne kirurgilist sekkumist täpsustada epileptilise kolde asukohta ajus. Prognoositavalt tehakse Eestis seda innovaatilist operatsiooni 3-7 korda aastas.

Lisaks sellele uuendatakse olemasolevaid teenuseid, näiteks laiendatakse näidustusi intensiivsusmoduleeritud väliskiiritusravis ja pehmete kudede ultraheliuuringu kasutamisel.

Oluliseks uuenduseks on ka EMO tasude mudeli nüüdisajastamine ja järelravi voodipäeva piirhinna tõstmine, mis aitavad paremini vastata kasvavatele vajadustele ja parandada järelravi kvaliteeti. Uued kompleksteenused üld- ja kohalikele haiglatele on mõeldud haiglate jätkusuutlikkuse toetamiseks, pakkudes neile stabiilsemat rahastust ja patsientidele jätkuvat kodulähedast arstiabi.

Lisaks pikendatakse tingimusi vaimse tervise teenuste osutamiseks. Järgmisel aastal võivad psühhiaatria erialal töötavad õed kokkulepitud tingimustel jätkata vaimse tervise õe teenuste pakkumist ning kliinilise psühholoogi teenuseid võivad edasi osutada ka kutseta psühholoogid, kes on töötanud vähemalt viis aastat eriarstiabis psühholoogina. Need muudatused on suunatud vaimse tervise abi teenuste kättesaadavuse parandamisele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.