Uuring: astmaravim kiirendab koroonast taastumist

Astmaraviks kasutatav budesoniid vähendab ja ennetab turset ja põletikku kopsudes.Foto: Shutterstock

Tuntud põletikuvastane astmaravim aitab inimestel kodus kiiremini Covid-19 haigusest taastuda, leidis Suurbritannia uuring.

Hetkel on koroonaviiruse koduseks raviks vähe võimalusi – peamiselt soovitatakse puhata ja võtta paratsetamooli. Oxfordi ülikooli uurimisrühm leidis aga, et budesoniidi inhaleerimine kaks korda päevas võib paljudele varajaste sümptomitega üle 50-aastastele tuua kasu üle maailma, vahendab BBC.

Budesoniid kuulub ravimite rühma, mida nimetatakse kortikosteroidideks. Ravim vähendab ja ennetab turset ja põletikku kopsudes. Kuna koroonaviirus võib kopsusid kahjustada, võib see laialdaselt kättesaadav astmaravim ka parandada Covidit kodus raskesti põdevate riskirühma kuuluvate patsientide taastumist.

Uuringus osales rohkem kui 1700 riskirühma kuuluvat koroonasse haigestunud patsienti. Sümptomite ilmnemisel said 751 patsienti kahe esimese nädala jooksul inhaleeritavat budesoniidi kaks korda päevas. See testrühm taastus Covidist keskmiselt kolm päeva varem kui tavapäraselt paratsetamooliga haigussümtomeid leevendav testrühm. Varajased märgid viitavad sellelegi, et budesoniidiga ravitud patsientidest sattus Covidiga haiglasse veidi vähem inimesi. Kuid selle kinnitamiseks on vaja rohkem andmeid.

Tegu on esmaste uuringutulemustega, millele ei ole veel eksperthinnangut antud. Lõplikuid uuringutulemusi on oodata aprilli lõpus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.