Seni lähtuti tervisetehnoloogiate hindamisel Balti riikide ravimite farmakoökonoomilise hindamise juhisest, mis kirjeldas hindamispõhimõtteid vaid osaliselt.
Uues juhendis on sõnastatud tervisetehnoloogiate hindamise metoodika ja rahastusotsuste tegemise peamised põhimõtted, mis põhinevad juhendi koostanud töörühma aruteludel. Olulise täiendusena käsitletakse juhendis ka tervisetehnoloogiate kliinilise efektiivsuse tõendatuse hindamist ning ekspertide, sealhulgas patsientide, kaasamise põhimõtteid.
„Uus juhend on senisest selgemaks suuniseks kõigile tervisetehnoloogiatega seotud osapooltele, sest dokument kirjeldab täpsemini ootuseid andmetele, mis on vajalikud rahastusotsuste tegemiseks, andes samal ajal süsteemi ka paindlikkust,“ ütles sotsiaalministeeriumi ravimi- ja meditsiiniseadmete poliitika juht Kärt Veliste.
Patsiente tuleb vajaduspõhiselt kaasata
Lisaks uuele juhendile mõjutab käesolevast aastast tervisetehnoloogiate kasutuselevõttu ka Euroopa-ülene tervisetehnoloogiate ühishindamine. Tervisetehnoloogiate rahastustaotluste menetlemisel võetakse edaspidi arvesse Euroopa Liidus liikmesriikide ühiselt koostatud kliinilise hindamise aruandeid või muid selle käigus esitatud andmeid, mis on kättesaadavad Euroopa Komisjoni loodud IT-platvormil. See hoiab ära andmete topelt esitamise.
Taotluste esitamise lihtsustamiseks ja kiirendamiseks on edaspidi lubatud soodusravimi taotluseid ja selle lisasid esitada nii eesti kui inglise keeles. Kui ühishindamise raport vastab juba Eestis olulistele küsimustele (nt milline on kliiniline kasu võrreldes praeguse ravipraktikaga), ei ole vaja uut siseriiklikku meditsiinilist hinnangut tellida. See hoiab kokku ekspertide aega ja võimaldab kiiremini langetada rahastusotsuseid.
„Kokkuvõttes võimaldab kiirem taotluste esitamine ning sellele järgnev senisest optimaalsem ja tänu uuele juhendile ka selgem menetlusprotsess meditsiiniliselt tõenduspõhiseid, kulutõhusaid ja eelarvele vastavaid tervisetehnoloogiaid senisest kiiremini rahastama hakata ehk patsientidele kättesaadavaks teha,“ nentis Kärt Veliste.