Vähihaige lapse pere seljatas kohtus haigekassa

Eesti Haigekassa.Foto: Liis Treimann / Scanpix

Tallinna halduskohus kohustas haigekassat hüvitama üheksa aastase poisi 500 000 euro suuruse vähiravi kulu Helsingi haiglas. Tegemist on esmakordse juhtumiga Eestis.

Patsienti esindanud Ellex Raidla vandeadvokaat Ants Nõmperi sõnul on kohtumäärus erakordne võit, kuna esimest korda Eestis on haigekassa kohustatud kohtumenetluse ajal hüvitama lapse vähiravi kulud välismaal. “Kaalul oli lapse elu ja võimalus saada edaspidi veelgi efektiivsemat ravi, mis on tõenäoline ravimiteaduse kiire arengu tõttu,” ütles Nõmper.

Tegemist on lapsega, kelle senised ravivõimalused Eestis ja haigekassa rahastusel on ammendunud. Tänu Tallinna halduskohtu määrusele saab üheksa aastane poiss nüüd kiiresti ravi Helsingi haiglas. Tema raviarsti hinnangul võib ravi efektiivsus olla kuni 70% ja pikendada poisi eluiga 2-3 aastat. Ravita jätmine oleks poisi surmani viinud paari kuu jooksul.

Haigekassa oli ravi võimaldamisele vastu, jättes patsiendi taotluse rahuldamata ning vaidlustades ka halduskohtu määruse. Tallinna ringkonnakohus kinnitas aga oma tänase määrusega üle, et lapsel on õigus saada ravi välismaal.

Vähihaigete laste vanemate liidu juhi Kaili Semmi sõnul on Tallinna halduskohtu otsus suur ja märgiline samm vähihaigetele lasteleravivõimaluste tagamiseks. “Kuigi meie missiooniks on tagada igale vähihaigele lapsele Eestis vajalik ravi, on ligikaudu pool miljonit maksev ravi mittetulundusühingule kahtlemata suureks väljakutseks,” selgitas Semm.

“Kuna sama diagnoosiga ravi on naaberriikides vähihaigetele lastele riigi poolt tagatud ja ravi maksumus ületab märkimisväärselt isegi selleaastase Pardiralliga kogutud annetuste summa, otsustasime paluda abi Ellex Raidla büroolt ja saada objektiivne õiguslik hinnang, kas kirjeldatud tingimustes on haigekassa keeldumine ikkagi põhjendatud,” lisas Semm.

Sarnase haiguse ja ravivajadusega lapsi rohkem Eestis teadaolevalt praegu ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.