Eestis on koroonasse nakatumine juba mitmendat nädalat languses. Uurime viroloog Margus Varjakult, kas see tähendab, et me võime kergemalt hingata ja öelda, et omikron on seljatatud või võib see tüvi meile veel üllatusi pakkuda?
Kas võib öelda, et omikroni valitsemisaeg hakkab läbi saama?
Hetkel kõik Eesti andmed näitavad, et suures pildis oleme langustrendis, kuigi võib esineda mõningaid üles-alla kõikumisi nakatumise numbrites. Samas teeb pisut ettevaatlikuks siiski see, et haiglas COVID-iga patsientide arv on püsinud sama üle nädala.
SARS-CoV-2 näol tundub olevat tegemist sesoonse viirusega: see tähendab, et nakatumiste laine algab sügisel ja lõpeb kevadel. Hetkeseisuga liigume suve poole ning suuri üllatusi ei tohiks tekkida. Aga kehtivad jätkuvalt sama põhimõtted, mis vanasti – oluline on vaktsineerimine ning ka tõhustusdoosi tegemine. Samuti ei tohiks minna haigena tööle, kooli, avalikku ruumi.
Omikronist on tekkinud ka uusi alamvariante: omikron-2 (BA.2) ja veelgi värskem XE. Mis on nende variantide erinevused võrreldes esialgse omikrontüvega? Milline on nende levimus Eestis?
Selle viiruse liini, mis viis omikrontüve tekkimiseni, lahknemine teistest toimus kuskil 2020. aasta kevadsuvel ja püsis kaua aega märkamatuna. Omikron-1 ja omikron-2 omavaheline lahknemine leidis aset kevadsuvel 2021. Eestisse jõudis esmalt omikron-1 ja sellele järgnes praktiliselt kohe ka omikron-2.