YouTube’is levib eestikeelne video, mis jagab koroonaviiruse kohta ohtlikku valeinfot

Kuvatõmmis videost.

Veebisait Telegram on oma YouTube’i kanalile laadinud üles video pealkirjaga “Koroonapandeemia pettus – korduvalt Youtube’ist kustutatud video nüüd eesti keeles”, mis kubiseb pooltõdedest ja valeväidetest.

Video ise on saanud kahe päevaga 70 000 vaatamist (isegi originaalne saksakeelne video ei osutunud nii populaarseks), seega juhime tähelepanu, et video sisaldab faktikontrollijate sõnul palju valeväiteid.

Videos käib saksa blogija Billy Six Berliini Charite ülikooli haiglas ning näitab, et haigla on tühi ja väidab, et mingist koroonapandeemiast ei saa juttugi olla.

Samas on aga faktikontrollijad kinnitanud, et Six filmis oma videot haigla kampuses ja koroonapatsiente ravitakse siiski haigla teises tiivas. Sinna aga video autor ei jõudnud.

Videos väidetakse, et haigla töötajad on olukorra suhtes “väga kriitilised”. Hagu annab alla ka Telegram ise, kirjutades video kirjelduses: “oma reidil nägi Six tühjasid haiglaid ja sealsed töötajad ütlesid korduvalt, et tegu ei ole mitte meditsiinilise vaid poliitilise pandeemiaga, mis eksisteerib eelkõige meedias.” Samas pole aga ühtegi haigla töötajat videos intervjueeritud.

Lisaks seavad faktikontrollijad kahtluse alla Sixi intervjueeritud “eksperti”, kelle näol pole tegu viroloogi või epidemoloogiga, vaid hambaarstiga.

YouTube on astunud koroonaviiruse kohta valeväiteid levitavaid videoid ka kustutama, kuid see video ripub veel netiavarustes üleval.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.